Spis treści:

  1. Uprawa współrzędna: naturalnie i skutecznie
  2. Ściółkowanie - natychmiastowy efekt
  3. Roślinne preparaty
  4. Domowe sposoby na zwalczanie mrówek

Uprawa współrzędna: naturalnie i skutecznie

W ogrodnictwie ekologicznym często wykorzystuje się wzajemne oddziaływanie na siebie gatunków, by chroniły przed szkodnikami oraz chorobami. Rośliny wydzielając pewne substancje do gleby lub powietrza odstraszają w ten sposób te gatunki owadów, dla których są one szkodliwe bądź nieprzyjemne. Dlatego w sąsiedztwie roślin, które chcemy chronić przed mrówkami warto sadzić gatunki, których te owady nie tolerują.

Roślinami najskuteczniej odstraszającymi mrówki są wszystkie gatunki mięty. Szczególnie mięta pieprzowa (Mentha piperita) wydziela zapach wyjątkowo nieprzyjemny dla tych owadów. Kolejna rośliną, której nie cierpią mrówki, jest rozmaryn lekarski – silny zapach skutecznie je odstrasza. Do gatunków zniechęcających mrówki do odwiedzin należą także: bylica piołun, czosnek, szczypior, petunia zwyczajna, bylica boże drzewko, anyż, trybula i roszponka.

W celu ochrony różanych krzewów warto je komponować z pachnącymi kępami lawendy, której mrówki nie znoszą, lub jaskrawymi kwiatami nagietka lekarskiego.

W towarzystwie grządek z warzywami można posadzić majeranek ogrodowy, tymianek czy kolendrę - rośliny przyprawowe, które zniechęcą mrówki do osiedlania się w okolicy.

Ściółkowanie – natychmiastowy efekt

Jeśli chcemy ograniczyć mrówkom dostęp do konkretnych grządek lub roślin możemy wyściółkować zagony, lub przejścia miedzy nimi liśćmi roślin, których zapach zniechęca mrówki. Najlepsze w tym celu są liście pomidorów, złocienia i wrotyczu pospolitego.

Roślinne preparaty – łatwo i tanio

Sięgając po środki do zwalczenia mrówek nie musimy wybierać produktów chemicznych. Z pomocą przyjdzie nam sama natura. Wykorzystajmy pospolicie występujące chwasty z pól i łąk przygotowując samodzielnie środki, dzięki którym pozbędziemy się z ogrodu niechcianych gości. Możemy przyrządzić z nich napary, wyciągi oraz gnojówki, które są wyjątkowo skuteczne w walce ze szkodnikami.

Napar z wrotyczu

Weź 300 g świeżego ziela lub 30 g suszu, zalej 10 l wody i gotuj przez 20 minut. Stosuj bez rozcieńczania polewając bądź spryskując owady, oraz ścieżki ich wędrówek.

Wyciągi

Bardzo skuteczne w walce z mrówkami są wyciągi z czosnku i pokrzywy, tymianku lub majeranku. Jedną część roślin zalej dwoma częściami wody. Po upływie przynajmniej 24 godzin przecedź i tak przygotowanym wyciągiem polej szlaki wędrówki mrówek oraz wejścia do mrowiska.

Gnojówki

Co prawda są bardzo skuteczne, lecz muszą być przygotowywane nieco dłużej. Fermentacja trwa około 3 tygodni. 1 kg świeżego ziela piołunu lub liści wrotyczu zalej 10 l wody i pozostaw pod przykryciem. Uzyskanym w ten sposób preparatem bez rozcieńczania opryskuj zaatakowane rośliny bądź polej ziemię dookoła oraz mrowisko.

Domowe sposoby na zwalczanie mrówek

Domowe sposoby na odstraszanie mrówek w mieszkaniach będą równie skuteczne w ogrodzie. Możemy spryskiwać trasy wędrówki mrówek i wejścia do mrowiska olejkami eterycznymi pozyskanymi z roślin zniechęcających owady np. miętowym, lawendowym czy tymiankowym. Dobrym sposobem będzie również obsypywanie ścieżek i mrowisk sodą oczyszczoną, cynamonem, anyżem, pieprzem bądź ziarnami kawy.

Znanym od dawna środkiem do odstraszania mrówek jest szare mydło. Na jego bazie łatwo przygotować roztwór, którym opryskujemy szkodniki. Oprysku nie należy wykonywać w czasie kwitnienia roślin.

Napar na bazie szarego mydła

Zmieszać po pół szklanki mięty, liści czosnku, liści pora i chrzanu. Zagotować na małym ogniu w 2 litrach wody. Po przestudzeniu odcedzić i dodać do wywaru 3-4 łyżki szarego mydła. Przed użyciem rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:2.