Dużo miejsca w naszym ogrodzie zajmują żywopłoty oraz obwódki z bukszpanów. By ładnie wyglądały, trzeba je odpowiednio pielęgnować.
Większość krzewów pochodzi z własnej uprawy. Tym zajmuje się moja żona. To ona pobiera sadzonki z bukszpanów, ukorzenia je i sadzi w wolnych przestrzeniach na rabatach. Po około roku młode rośliny są już gotowe do wysadzenia na stałe miejsce.

Formowanie i przycinanie w kule

Najstarszy bukszpanowy żywopłot na naszej posesji ma już 10 lat. Krzewy posadziliśmy na przemian w dwóch rzędach, aby obwódka była szersza. Początkowo rośliny przycinałem równo, ale po paru sezonach przy końcach „parkanu” zostawiłem po kępce dłuższych pędów. Z czasem powstały z nich dwie półkule, które złamały płaską formę żywopłotu.

Bukszpany szybko rosną i rozkrzewiają się, ale tylko wtedy kiedy są regularnie przycinane. Ten zabieg wykonuję standardowo dwa razy w roku – wiosną i latem – za pomocą ręcznego sekatora. Młode pędy skracam wtedy mniej więcej o jedną trzecią długości. Wiem, że niektórzy do formowania krzewów używają specjalnych szablonów. Ja ich nie potrzebuję. Okrągły kształt nadaję roślinie na wyczucie. Takich bukszpanowych kul w naszym ogrodzie jest sporo. Szczególnie ładnie wyglądają wzdłuż ścieżki.

Najlepsze okazy na żywopłoty i rośliny towarzyszące

Żywopłoty z bukszpanów są niskie, dlatego nadają się na obwódki rabat albo na naturalne ścianki oddzielające poszczególne rodzaje roślin. W środku zielonych otoczek można posadzić m.in. żurawkę, serduszkę, krzewy magnolii i nieduże iglaki. My wstawiamy latem także donice z jukami lub kordylinami. Żywopłoty tworzę też z tui, a pojedyncze figury z jałowca, cyprysików, wierzby japońskiej, trzmieliny i irgi.

Gabriel Grzegorczyk

Ułatwienia przy cięciu żywopłotów

  • Jeśli chcemy przyciąć krzew równo, bez nadawania mu konkretnej formy, przy-
    da się sznurek oraz poziomica. Przy końcach żywopłotu wbijamy paliki. Łączymy je sznurkiem, który odpowiednio poziomujemy. Przycinając krzewy, trzymamy się wyznaczonej linii.
  • Jeżeli mamy zamiar nadać krzewom jakiś kształt, przygotujmy odpowiedni szablon z drutu, listewek lub kartonu. W takim przypadku cięcie zaczynamy od nałożenia szablonu na krzew. Potem obcinamy pędy, które znajdą się poza obrysem wzornika.
  • W przypadku gdy bukszpany rosną nierówno, zapełnijmy „puste” przestrzenie, odciągając wybrane pędy i mocując je sznurkiem.

Więcej informacji na temat cięcia i formowania drzew, krzewów w ogrodzie i w sadzie, znajdziesz w wydaniu specjalnym "Przepis na Ogród – Cięcie". W kioskach od 29 stycznia 2014!