Nowoczesne odmiany jeżyn ogrodowych w niczym nie przypominają gatunków spotykanych w lasach i na polach. Nie tylko nie mają kolców (przynajmniej niektóre), ale są też większe i dają więcej smacznych owoców. Warto je rozmnażać? Oczywiście! 

Aromatyczna odmiana ‘Theodor Reimers’ ma kilkumetrowe pędy, które muszą być podpierane. Pod tym względem o wiele korzystniej przedstawia się bezkolcowa ‘Navaho’, która nie dość, że ma krótsze pędy, to jeszcze rośnie pionowo. Odmiana ta owocuje na pędach dwuletnich. Po zebraniu owoców wycina się je tuż przy ziemi, pozostawiając jedynie 5-6 pędów tegorocznych. Pielęgnację i zbiór można sobie ułatwić przez rozdzielenie pędów. W ten sposób pielęgnuje się w zasadzie wszystkie odmiany ogrodowe.

Jeżyny najlepiej sadzić wczesną wiosną. Odmianę ‘Navaho’ możemy sadzić również jesienią, ale wówczas należy ją kopczykować w celu ochrony przed mrozami (jak różę). Spośród innych godnych polecenia odmian bezkolcowych wymienić należy ‘Black Satin’, ‘Black Butte’ (plenna, duże i smaczne owoce), ‘Arapaho’ (owoce duże i słodkie). 

 

Łatwiejsze niż myślisz: rozmnażanie przez odkłady

1. Przygotowujemy dołek do sadzenia odkładu.

2. Pęd z rośliny matecznej o długości 70-150 cm odginamy do poziomu i z części poniżej wierzchołka usuwamy wszystkie liście. Następnie na odcinku 10-15 cm od spodu skórkę nacinamy ostrym nożem.

3. Ten fragment pędu przysypujemy ziemią, wcześniej dociskamy go do dna dołka za pomocą skobla. Pęd ukorzenia się w najniżej położonym miejscu. Jeden odkład to jedna nowa roślina.

4. Wierzchołek pędu pozostaje nieprzysypany. Odginamy go do pionu i podwiązujemy do palika. Po sadzeniu utrzymujemy stałą wilgotność podłoża. Odkłady ukorzeniają się zazwyczaj w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego (czyli do jesieni następnego roku). Wtedy mogą być odcięte od rośliny matecznej  i posadzone na nowym stanowisku.

W ten sam sposób możemy rozmnożyć borówkę amerykańską, agrest, porzeczkę. Jeżyny można jeszcze rozmnażać przez odrosty korzeniowe (jesienią), sadzonki zdrewniałe (jesienią) i przez sadzonki zielne (latem). Rozmnażanie przez odkłady to niewątpliwie najprostsza technika pozyskiwania nowych egzemplarzy.