Propozycja 1: słoneczne rośliny na kilku poziomach

Dzięki trzem półkolistym ściankom żywopłotu nasadzenie zyskało atrakcyjny wygląd. Murki na skarpie zostały natomiast wykonane z bloczków betonowych podobnych do kamieni naturalnych. Ścianka środkowa łączy się końcami z murkami niższym i wyższym.

Powierzchnię położoną najniżej w dużej części przykrywają otoczaki, chroniące  ścianę i okno przed rozpryskami kropel deszczu. Już w kwietniu otwierają się żółto-białe kwiaty niskiego tulipana późnego. Cebule botanicznego tulipana posadzono w małych grupach na wszystkich trzech poziomach.

Niedługo po przekwitnięciu tulipanów rozwijają się półpełne żółte kwiaty róży okrywowej ‘Sunny Rose’, które będą jaśnieć pod oknem z małymi przerwami od końca maja aż do jesieni. Także na żółto kwitnie od czerwca do września nachyłek ‘Zagreb’, niewysoka, zwarta odmiana o wąskich, lancetowatych liściach.

Tuż obok, od lipca do października, na długich, prawie bezlistnych pędach kołyszą się gęste baldachy różowych kwiatów werbeny patagońskiej. Dodatkiem do bujnych kwiatów są dekoracyjne srebrnoszare liście gęstej bylicyLambrook Mist’ oraz małe kępy kostrzewy owczej ‘Eisvogel’.

Rośliny na słoneczną rabatę

1. Bylica piołun ‘Lambrook MistArtemisia absinthum, bylina o szarozielonych liściach pierzastych lub lancetowatych, drobne żółte kwiaty w lecie, wysokość 50 cm, 2 szt.

2. Róża okrywowa ‘Sunny Rose’, kwiaty półpełne żółte, powtarza kwitnienie IV-VIII, wysokość 40 cm, 5 szt.

3. Tulipan późny Tulipa tarda, gwiaździste żółtobiałe kwiaty IV-V, wysokość 10-15 cm, 50 szt.

4. Kostrzewa owcza ‘EisvogelFestuca ovina, kępiasta trawa, szarozielone liście, wysokość 25-30 cm, 5 szt.

5. Nachyłek okółkowy ‘ZagrebCoreopsis verticillata, żółte kwiaty VI-IX, wysokość 40 cm, 10 szt.

6. Werbena patagońska Verbena bonariensis, różowe kwiaty VII-X, luźny pokrój, wysokość 120-150 cm, 7 szt.

Propozycja 2: świeża zieleń przez cały rok

W tym przykładzie dominują przede wszystkim proste linie i kąty. Ścianki czołowe trójpoziomowego zagłębienia powstały z wąskich słupków granitowych o kwadratowym przekroju, które zajmują niewiele miejsca.

Do obsadzenia powstałych powierzchni wybrano rośliny wiecznie zielone lub zimozielone. W ten sposób naświetle przy oknie nawet w zimie nie będzie wyglądać smętnie i szaro.

Na wiosnę i w lecie paletę odcieni koloru zielonego wzbogacą różne barwy kwiatów. W kwietniu i maju ubiorekSchneeflocke’ tworzy ładne białe poduszeczki. Przycięcie przekwitłych pędów odsłoni zimozielone liście. W maju i czerwcu małe białe kwiaty z żółtym środkiem rozwija wiecznie zielony dębik ogrodowy.

Poznaj dwa odmienne pomysły na zagospodarowanie trawnika przed domem!

Miniaturowa bylina o lśniących ciemnozielonych listkach rozrasta się kobiercowo,
a jesienią zawiązuje ładne pierzaste owocostany. W tym samym czasie kwitnie wilczomlecz mirtowaty. Na wierzchołkach jego charakterystycznych walcowatych pędów rozwijają się żółtozielone kwiatostany z niepozornymi kwiatami otoczonymi większymi podkwiatami.

Od lipca do sierpnia okazałymi wiechami białych kwiatów pyszni się juka. Na wyższych rabatach wąskie, sztywne liście w gęstych kępach stroszy niebieskozielony owies ‘Saphirsprudel’. Obok rosną dwa kuliste krzewy bukszpanu. 

Świeża zieleń przez cały rok

1. Wilczomlecz mirtowaty Euphorbia myrsinithes, płożące się pędy, liście niebieskozielone, niepozorne kwiaty z zielonożółtymi podkwiatkami V-VI, wysokość 15-20 cm, 6 szt.

2. Owies wiecznie zielony ‘SaphirsprudelHelictotrichon sempervirens, liście wąskie szarozielone, kwitnie IV-VIII, wysokość 60 cm, 3 szt.

3. Dębik ogrodowy Dryas x suendermannii, biało-żółte kwiaty V-VI, wysokość 10 cm, 30 szt.

4. Juka ogrodowa Yucca filamentosa, sztywne mieczowate liście w kępie, pęd kwiatowy wysokości 180-200 cm, białe kwiaty VII-VIII, 3 szt.

5. Bukszpan wiecznie zielony Buxus sempervirens, krzew formowany, kula średnicy 40-50 cm, 2 szt.

6. Ubiorek ‘Schneeflocke’ Iberis sempervirens, liście lśniące ciemnozielone, białe kwiaty IV-V, wysokość 20-25 cm, 10 szt.