Propozycja 1: relaks wśród kwiatów

Przez cały ogród, który znajduje się przed domem, można przejść wąską żwirową ścieżką do niedużego placyku o nawierzchni z płytek ceramicznych. Jest to doskonałe miejsce na urządzenie kącika wypoczynkowego. Z dwóch stron jest on osłonięty już istniejącym, dobrze utrzymanym żywopłotem, a trzecią ścianę tworzą rozrośnięte iglaki.

Na pierwszym planie, wzdłuż ściany domu i z tyłu przed żywopłotem, urządzona została rabata z bylinami, roślinami jednorocznymi i krzewami. Różowe i fioletowe kwiaty rozwijają tu bodziszki, lawenda i róża rabatowa ‘Sommerwind’, a także hortensja oraz ślazówka, krzaczasta bylina osiągająca wysokość 2 m. Kwitnące okazy wieloletnie zdobią ogród od czerwca do września.

 

 

Aranżację uzupełniają rośliny jednoroczne: różowy onętek oraz fioletowa petunia. Kremowa róża krzaczasta i czerwono kwitnący powojnik znalazły miejsce przed iglakami. Między kwitnącymi roślinami rozsiadły się ciemnozielone kule bukszpanu zdobiące ogród także zimą.

By uzyskać opisany powyżej taras, warto zainteresować się:

- HortensjaEndless Summer’, kwitnie przez całe lato, kule kwiatostanów średnicy 15-20 cm, barwa kwiatów w ziemi kwaśnej – niebieska, zasadowej – różowa, 1 szt.

- Krwawnica pospolita Lythrum salicaria, bylina o purpuroworóżowych kwiatach zebranych w wysmukłe wiechy, kwitnie od czerwca do sierpnia, wysokość 80 cm, 5 szt.

- Bodziszek Endressa Geranium endressii, witalna bylina o różowych kwiatach od czerwca do września, cięcie po kwitnieniu sprzyja wypuszczaniu nowych pędów, wysokość 40 cm, 30 szt.

- Róża krzaczastaSummer Memories’, bardzo mocna róża o nostalgicznych kremowych i delikatnie pachnących kwiatach,  powtarza kwitnienie, pędy lekko wygięte, wysokość 120 cm, 1 szt.

- PowojnikNiobeClematis, pnącze o aksamitnych czerwonych kwiatach średnicy do 14 cm od czerwca do września, wysokość do 3 m, 1 szt.

- Onętek podwójnie pierzasty ‘Sonata MischungCosmos bippinatus, jednoroczna roślina ozdobna, wysiew nasion od kwietnia, różowe kwiaty od czerwca do października, wysokość. 60 cm, z jednej torebki ok. 40 roślin.

Bukszpan Buxus sempervirens, zawsze zielony krzew, konieczne regularne cięcie, 3 szt. w kształcie kuli – sadzonki wysokość 20-25 cm, stożek – 1 szt. wysokość 30 cm.

- PetuniaFortunia Blue Wave’, popularna rabatowa i doniczkowa roślina jednoroczna, fioletowoniebieskie kwiaty rozwijają się na pędach długości do 80 cm, kwitnie przez całe lato i jesień aż do mrozów, 12 szt.

- Ślazówka turyngska Lavatera thuringiaca, bylina o jasnoróżowych kwiatach od lipca do września, pełnię rozwoju osiąga dopiero w drugim lub trzecim roku po posadzeniu, wysokość do 150 cm, 2 szt.

- Lawenda wąskolistna ‘Hidcote BlueLavandula angustifolia, fioletowe kwiaty w wiechach w lipcu i sierpniu, odmiana o zwartym pokroju i wysokości 35 cm, 18 szt. 

- Róża rabatowa ‘Sommerwind’, różowe kwiaty rozwijają się do pierwszego mrozu, wysokość 60 cm, 1 szt.

Propozycja 2: zielono-białe pasma

W tym przykładzie pasmowy układ różnych elementów aranżacji służy lepszemu wykorzystaniu powierzchni, a także optycznie powiększa ogród. Szeroki podest, wykonany z odpornego na kaprysy pogody drewna robiniowego, ułożony został lekko ukośnie i sięga aż do kilkuletnich iglaków w tyle ogrodu. Przy ładnej pogodzie można tu łatwo ustawić lekkie meble ogrodowe.

Szybko urządzony kącik herbaciany zdobią posadzone w donicach kule bukszpanu, różowo kwitnące penstemony oraz funkie o dekoracyjnych niebieskozielonych liściach z żółtym brzegiem. Ogród uatrakcyjniają pionowe elementy kompozycyjne.

Szeroka drewniana krata dla pnączy, ustawiona na rabacie przy ścianie domu, daje pewne oparcie długim pędom chmielu i powojnika. Przed kratą krzewy różySchneewittchen’ otwierają niekiedy jeszcze pod koniec listopada białe kwiaty. Tuż obok rośnie czerwona piwonia lekarska, bujnie kwitnąca w maju i czerwcu, a także wilczomlecz pstry.

Położona z lewej strony trawnika trójkątna rabata z funkiami i kulami bukszpanu wygląda efektownie pomimo braku pięknych kwiatów. Nad nią zwieszają się pstrokato ulistnione pędy wierzby japońskiej, zaś obok biało kwitnący w maju krzew tawuły. Małą rabatę na pierwszym planie zdobią jesienią ciemne liście rozchodnika oraz sztywne źdźbła trzęślicy.

Rośliny potrzebne do odtworzenia powyższej aranżacji:

- Wierzba całolistnaHakuro Nishiki’ Salix integra, drzewko o biało-zielonych liściach na rabatę lub do doniczki, wysokość około 1 m, doniczka trzylitrowa, 1 szt. Wymaga w sezonie korekcyjnego cięcia korony.

- Tawuła nippońskaSnowmoundSpiraea nipponica, gęsty rozłożysty krzew, wy­sokość do 2 m, baldachy białych kwiatów w maju i czerwcu, 1 szt.

- Funkia ‘Abby’ Hosta, witalna odmiana wysokości 15-20 cm, niebieskozielone sercowate liście z żółtym brzegiem, liliowe kwiaty w czerwcu i lipcu, 30 szt.

- Bukszpan Buxus sempervirens, popularny zawsze zielony krzew, wymaga regularnego cięcia, sadzonki-kule średnica 25-30 cm, 5 szt. 

- Penstemon ‘Miniature Bells’ Penstemon, bylina do doniczek i na rabaty, różowoczerwone kwiaty od czerwca, wy­sokość 40 cm, 1 torebka nasion.

- Bluszcz pospolity Hedera helix, wiecznie zielone pnącze lub roślina okrywowa, 5 szt.

- Róża krzaczasta ‘Schneewittchen’, powtarzająca kwitnienie odmiana o białych kwiatach, wysokość 120 cm, 3 szt.

Powojnik górskiRubensClematis montana, liczne różowoczerwone kwiaty w maju, wielometrowe pędy, 1 szt.

- Wilczomlecz pstry Euphorbia polychroma, żółte przykwiatki w maju i czerwcu, wysokość 40 cm, 1 szt. Uwaga! roślina trująca.

Chmiel zwyczajny ‘Aureus’ Humulus lupulus, szybko rosnące wijące się pnącze o pachnących kwiatostanach-szyszkach od sierpnia do października, ładnie wykrojone ozdobne liście w odcieniach złocistych, 1 szt.

- Piwonia lekarska ‘Rubra Plena’ Paeonia officinalis, w maju otwierają się pełne ciemnoczerwone kwiaty, wspaniała bylina o wysokości 70 cm, 1 szt.

- Rozchodnik ‘Matrona’ Sedum, brązowawe liście, różowe kwiaty od września do października, wysokość 50 cm, 6 szt.

Trzęślica modra ‘Moorhexe’ Molinia caerulea, wyprostowane źdźbła z kłosami w sierpniu i wrześniu, wysokość 30-80 cm, 4 szt.