Odkrywamy rośliny

W marcu odkrywamy byliny i rośliny dwuletnie. Zdejmujemy zabezpieczenie stopniowo, w ciągu kilku dni, żeby rośliny mogły się zahartować. Możemy też odkryć je od razu, ale w dzień pochmurny, a nawet deszczowy. Ostre wiosenne słońce może bowiem uszkodzić młode pędy, które zdążyły już wyrosnąć pod przykryciem.

Odkryte rośliny czyścimy, usuwając wszystkie obumarłe bądź chore części, i zasilamy nawozem wieloskładnikowym, a potem spulchniamy glebę.

Sadzimy do gruntu

Na początku wiosny, zanim rozpocznie się wzrost, możemy rozmnażać przez podział byliny kwitnące latem i jesienią, np. płomyki, liliowce, funkie, ostróżki, dzielżany, rudbekie. Rośliny wykopujemy i dzielimy nożem, sekatorem lub szpadlem na kilka części, po czym sadzimy do gruntu.

Rabaty po zimie

Przygotowujemy rabaty oraz kwietniki dla roślin sezonowych: nawozimy, przekopujemy i grabimy ziemię, gdy tylko gleba rozmarznie.

Wysiewamy nasiona

Pod koniec miesiąca możemy wysiać nasiona rezedy wonnej, groszku pachnącego, smagliczki nadmorskiej, nagietka lekarskiego, eszolcji kalifornijskiej czy wilca trójbarwnego.

Cięcie hortensji wiosną

Hortensje tworzą dość specyficzną grupę roślin kwitnących. Hortensja ogrodowa i piłkowana wykształcają zalążki kwiatowe już w roku poprzedzającym kwitnienie. Dlatego w ich wypadku cięcie powinno się sprowadzać wyłącznie do usunięcia przekwitłych kwiatostanów.

 

Poznajcie mało znane, choć piękne odmiany hortensji

 

Zdarza się, że silne mrozy niekiedy uszkadzają pędy hortensji, dlatego porażone części rośliny należy po zimie wyciąć aż do zdrowej, zielonej pary pąków. W identyczny sposób pielęgnuje się hortensję dębolistną, Hydrangea quercifolia,  Hydrangea sargentiana i kosmatą Hydrangea aspera.

Wyjątkiem są nowe odmiany hortensji ogrodowej ‘Endless Summer i ‘The Bride’. Obie zakwitają w roku, w którym wykonuje się wiosenne cięcie. Silnemu cięciu wiosennemu na wysokość dwóch par oczek należy poddać także hortensję krzewiastą Hydrangea arborescens i bukietową Hydrangea paniculata. Co ważne – cięcie takie ogranicza również ich rozmiary.