Chciałbym gorąco zachęcić czytelników do własnoręcznego wykonania ozdób lub mebli ogrodowych. Szczególnie ci, którzy – tak jak ja – ogrzewają swoje domy drewnem, nie powinni mieć większego kłopotu z wyborem materiału na ten cel. 

Do majsterkowania w drewnie są potrzebne odpowiednie narzędzia. Sądzę, że te podstawowe jak piłka ręczna, wiertarka, młotek, wkrętak, papier ścierny, znajdują się u każdego pana domu. Większe możliwości dają piły elektryczne lub spalinowe, szlifierki, a w pewnych pracach nawet spawarka. Osobiście przekonałem się, że okulary ochronne podczas pracy z elektryczną piłą stołową mogą uratować oko! W czasie tworzenia ozdób trzeba też wykazać się dużą starannością, bo przecież deski w siedzisku i oparciu ławek muszą być gładkie, pozbawione wystających drzazg. Efekt można uzyskać za pomocą papieru ściernego i… cierpliwości. Najpierw używam specjalnej przystawki do wiertarki i krążków papieru ściernego, a potem dopracowuję resztę ręcznie.

Pomysły na ozdoby i meble ogrodowe? Wystarczy spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość oczami dziecka i puścić wodze fantazji. W głowach każdego z nas jest zapewne mnóstwo pomysłów do wykorzystania. Sam wnikliwie przeglądam czasopisma o tematyce ogrodowej. Tam często można znaleźć inspiracje.

Chciałbym wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie – własnoręcznie wykonane drewniane meble mogą być oryginalnym prezentem dla kogoś, kto ma ogród. Zdarzało mi się już przy różnych okazjach wręczać drewnianą ozdobę. Taki podarunek zawsze wzbudza entuzjazm. 

Paweł Rubacha