Kwiaty w ogrodzie można rozmnażać na kilka sposobów, m.in. przez wysiew nasion, podział i ukorzenianie sadzonek pędowych. Rozmnażanie przez siew jest najbardziej pracochłonne i wymaga miejsca. Można to robić w domu, w szklarni lub inspekcie. Zazwyczaj rośliny wysiewa się od lutego do kwietnia do pojemników z wilgotnym torfem.

Przez cały okres produkcji sadzonki (co najmniej kilka tygodni) należy dbać o wysoką temperaturę, dobrą wilgotność podłoża oraz powietrza. Sadzonki kwiatów przed przeniesieniem na zewnątrz należy zahartować. Przez podział (i przy wykorzystaniu innych wegetatywnych metod) rozmnaża się głównie sadzonki kwiatów wieloletnich, np.: dalii, pelargonii i fuksji.

Gdzie kupić i jak aranżować sadzonki kwiatów?

Niekiedy domowe rozmnażanie zieleni jest nieopłacalne. Warto wtedy pozyskać gotowy „materiał”. Punkty, gdzie można kupić sadzonki kwiatów: sklep internetowy, centrum ogrodnicze, szkółki i kwiaciarnie. Odradza się zakup w marketach i na targach – rośliny mogą być zaniedbane i nieprzystosowane do uprawy w ogrodzie. W ogrodzie można komponować ze sobą różnorodne sadzonki kwiatów ogrodowych. Warto wcześniej poznać popularne gatunki i zasady aranżacji.

Podstawowa zasada dotyczy finalnego rozmiaru zieleni: małe rośliny sadzi się z przodu, średnie w środku a wysokie z tyłu. Jeśli rabata lub kwietnik ma kształt koła to rośliny wysokie umieszcza się w „wewnętrznym” pierścieniu – piszą Ewa i Mariusz Chojnowscy w „Jak założyć ogród”. Kompozycje należy dobierać tak, aby uwzględnić gatunki kwitnące wiosną, latem oraz jesienią. Szczególnie cenne są okazy o długim okresie kwitnienia.

Aby wzbogacić aranżacje jako uzupełnienie można posadzić rośliny ozdobne z liści oraz owoców. Kolory kwiatów komponuje się unikając łączenia ze sobą barw sąsiadujących w tęczy. Najbardziej uniwersalne są rośliny kwitnące na biało – można je łączyć w zasadzie ze wszystkimi sadzonkami kwiatów.

Sadzonki kwiatów jednorocznych – w czym warto przebierać?

Zaletą gatunków jednorocznych jest duża elastyczność kompozycji – aranżację można co sezon dowolnie zmieniać. Sadzonki kwiatów z reguły przenosi się na miejsce stałe od drugiej połowy kwietnia. Z gatunkami wrażliwymi na przymrozki lepiej poczekać do „Zimnej Zośki”.

Do najpiękniejszych niskich (do ok. 30cm wysokości) roślin jednorocznych (i dwuletnich) należy smagliczka nadmorska, portulaka wielkokwiatowa, jaskier azjatycki i szałwia błyszcząca. Na średnie i wysokie kwietniki warto uprawiać malwę różową, wyżlin większy, nagietek lekarski, aster chiński, celozję srebrzystą, goździk brodaty, naparstnicę purpurową, lak pachnący, maczek kalifornijski, kocanki ogrodowe, zatrwian wrębny, lewkonię letnią, czarnuszkę damasceńską, rącznik pospolity i cynię wytworną. W suchych miejscach dobrze sprawdzi się uprawa chabra bławatka, kosmosu podwójnie pierzastego oraz maku polnego.

Ważną rolę fitosanitarną pełni aksamitka rozpierzchła. Jej korzenie wydzielają związki niszczące chorobotwórcze nicienie glebowe – podaje ekologiawogrodzie.pl. Z kolei nasturcja większa to pułapka na mszyce. Szkodniki w pierwszej kolejności atakują masowo ten gatunek, dzięki czemu łatwo można je zlikwidować. W cyklu sezonowym uprawia się sadzonki kwiatów balkonowych, tj. werbeny, plektrantusy, pokrzywki, petunie, surfinie, bakopy, heliotropy i lantany. Coraz częściej w uprawie pojemnikowej można spotkać także sadzonki kwiatów: żeniszka meksykańskiego, pilei, laurencji i gaury.

Sadzonki kwiatów wieloletnich – stabilność w ogrodzie.

Byliny dają w ogrodzie większą stabilność i oszczędność czasu – zabiegu związanego z siewem i sadzeniem nie trzeba ponawiać każdego roku. W dodatku na rynku jest większa różnorodność gatunkowa w porównaniu z „kwiatami lata”.

Do niskich gatunków wykorzystywanych jako rośliny obwódkowe i pierwszy plan rabat należy miłek wiosenny, goździk pierzasty, omieg wschodni, niezapominajka i pierwiosnek bezłodygowy. Na średnie i wysokie rabaty zaleca się wybierać sadzonki kwiatów takich jak: tojad mocny, farbownik lazurowy, orlik ogrodowy, parzydło leśne, aster nowobelgijski, pluskwica sercolistna, nachyłek wielkokwiatowy, ostróżka ogrodowa, jeżówka purpurowa.

Na skalniaki i jako rośliny okrywowe nadaje się acena Buchanana, dąbrówka rozłogowa, smagliczka górska, gęsiówka kaukaska, zawciąg nadmorski, żagwin ogrodowy, bluszczyk kurdybanek, łyszczec rozesłany, ubiorek wiecznie zielony. Wybór zieleni jest oczywiście znacznie szerszy – gatunki przedstawione powyżej to tylko przykłady.