Więcej o roślinie poniżej:

Cebulica (Scilla)
kategoria:  cebulowe
stanowisko:   półcień
wysokość:  10-25 cm
mrozoodporność:  do -30°C
odczyn gleby:  obojętny
preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, próchnicza
podlewanie:  dużo
barwa liści/igieł: zielona
barwa kwiatów:  niebieska, biała, fioletowa, zielonkawa
pokrój: wzniesiony, kępiasty
okres kwitnienia: marzec-kwiecień
wysiew: lato, jesień
rozmnażanie: cebulki przybyszowe, siew
trwałość liści:  sezonowe
zastosowanie:  rabaty, trawnik, balkony, kwiaty cięte, tarasy
tempo wzrostu:   szybkie

Pierwsze kwiaty cebulicy otwierają się już w połowie lutego. Do najbardziej znanych gatunków zalicza się cebulicę dwulistną Scilla bifolia oraz cebulicę syberyjską Scilla sibirica. Obydwa gatunki są zimotrwałe. Najczęściej spotykane są odmiany o kwiatach niebieskich oraz fioletowych, oprócz nich dostępne są także odmiany białe, jak również różowe. 

Kwiaty cebulicy mają kształt gwiazdkowaty lub dzwonkowaty i są zebrane w luźne grona. Każdy z sześciu przykwiatków jest ozdobiony ciemnym paskiem. Cebulice osiągają wysokość od 15 do 20 centymetrów.  

Idealne warunki do uprawy cebulicy panują w miejscach słonecznych lub półcienistych. Dobrze rośnie w podłożu luźnym i zasobnym w podstawowe składniki pokarmowe. W okresie kwitnienia ziemia musi być utrzymywana w stałym, umiarkowanym poziomie wilgotności. Także latem podłoże nie może wysychać.

Cebulice są bardzo wytrzymałe. Łatwo i samoistnie rozmnażają się przez nasiona oraz cebulki przybyszowe. Rośliny warto łączyć w grupy. Cebulki sadzi się jesienią na głębokość 8 centymetrów z zachowaniem 10-centymetrowych odstępów w rzędach. Większość cebulic jest zimotrwała, niemniej jednak warto przykryć je kompostem na zimę. 

Cebulice prezentują się nadzwyczaj atrakcyjnie w cieniu krzewów oraz w skalniakach. Można je uprawiać także na trawnikach i ogrodowych łąkach, gdzie szybko się rozmnażają i z czasem zamieniają zieloną murawę w ocean błękitnych kwiatów. Dzięki temu ogród zyskuje na wskroś naturalistyczny charakter.  

Piękny, ale rzadki gatunek Scilla autumnalis kwitnie od sierpnia do września. Cebulica ta jest bardzo wytrzymała.