Więcej o roślinie poniżej:

Puszkinia cebulicowata Puschkinia scilloides

kategoria:  cebulowe

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  10-20 cm

mrozoodporność:  do -30°C

odczyn gleby:  obojętny

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, próchnicza

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  niebieska, biała, zielonkawa

pokrój: wzniesiony

okres kwitnienia: marzec-kwiecień

wysiew: jesień

rozmnażanie: cebulki przybyszowe, siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, skalniaki, balkony, kwiaty cięte, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Puszkinia zaczyna kwitnąć od marca. Ma dzwonkowate kwiaty i sprawia wrażenie rośliny bardzo kruchej, jednak w rzeczywistości jest bardzo wytrzymała, witalna i długo kwitnąca. Druga część nazwy botanicznej wskazuje na pokrewieństwo z cebulicą, której łacińska nazwa brzmi Scilla. Kwiaty puszkinii przypominają kwiaty cebulicy, z tą różnicą, że u puszkinii są one zebrane w gęste grona. 

Puszkinia osiąga wysokość od 15 do 20 centymetrów, ma błękitne lub białe kwiaty z charakterystycznymi niebieskimi paseczkami. Wyjątkiem jest odmiana ‘Alba’, która jako jedyna zawiązuje śnieżnobiałe kwiaty.

Puszkinia preferuje stanowiska półcieniste. Jeśli podłoże jest dostatecznie wilgotne, może być uprawiana także w słońcu. Ziemia powinna być luźna i próchniczna. Rośliny nie tolerują stanowisk mokrych. Po kwitnieniu cebulki wykopujemy i przechowujemy w temperaturze nie przekraczającej 20ºC.

Cebulki sadzi się jesienią na głębokość ok. 10 cm, w odstępach 7-8 cm. Gleby ciężkie z trudem przepuszczają wodę, istnieje zatem ryzyko, że cebulki przemokną. Aby temu zapobiec, w dołku do sadzenia umieszczamy drenaż z piasku lub żwirku. W pierwszym roku uprawy zaleca się ściółkować rośliny świerkowymi gałązkami.   

Puszkinia prezentuje się najciekawiej między krzewami, pod drzewami i na trawniku. Może być też uprawiana na półcienistych stanowiskach, w ogrodach skalnych lub naturalnych. W sprzyjających warunkach rośliny szybko się rozmnażają przez cebulki przybyszowe i samosiew. Puszkinia lubi towarzystwo tulipanów, pierwiosnków, szafirków i krokusów.  

Puszkinie pędzone w warunkach szklarniowych można kupić już teraz. Doniczki z tymi roślinami są powiewem wiosny w domu.