Wyglądają jak drzewa, ale są bylinami. Mowa, oczywiście, o bananowcach. Coraz częściej spotykamy je jako rośliny doniczkowe na taras czy do ogrodu zimowego, a miłośnicy odporniejszych odmian próbują także uprawiać je w gruncie.

Uzyskanie bananowca z nasion i jego późniejsza pielęgnacja nie są trudne. Odmiany karłowe mogą osiągać do 2 m wysokości. W odróżnieniu od innych roślin nie wymagają cięcia. Liście bananowców są miękkie, delikatne i dość cienkie, dlatego wystawione na silny wiatr mogą się porozrywać. Wykorzystuje się je przykładowo do przyrządzania potraw – na wzór naszych gołąbków, mogą też zastąpić talerz. Najpopularniejszym bananowcem jest banan zwyczajny Musa x paradisiaca, który pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Zwany też rajską figą, jest dziś spotykany także w innych tropikalnych rejonach świata i uprawiany dla smacznych owoców.

Jako rośliny doniczkowe w naszej szerokości geograficznej najczęściej spotykamy bananowce ozdobne: Ensete ventricosum, zielono-purpurowy Ensete ventricosum ‘Maurelii’ lub wyjątkowo odporny na mróz Musa basjoo. Do innych ciekawych gatunków doniczkowych należą: bananowiec karłowy Musa acuminata, Musa sikkimensis, purpurowo paskowany Musa sikkimensis ῾Red Tiger’ czy Musa ornata o kwiatach czerwonych, różowych bądź pomarańczowych.

 

Ozdobne walory bananowca

Kwiatostany bananowców są niezwykle ozdobne – delikatne płatki o soczystej barwie składają się na prawdziwy tropikalny klejnot. Jeśli chcemy, aby roślina ta wydała owoce, musimy postarać się o przezimowanie jej w bezmroźnych warunkach. Od wykiełkowania bananowca do wydania przez niego owoców może upłynąć od 2 do 5 lat. Najszybciej owocuje Musa velutina. Warto pamiętać o tym, że wszystkie banany pozyskiwane z nasion wytwarzają owoce z nasionami. Owoce te mają mało miąższu, dlatego za bardzo nie nadają się do spożycia. Po wydaniu owoców roślina zamiera, wcześniej jednak wykształca wiele bocznych odnóg, z których z powodzeniem możemy pozyskać młode sadzonki.

Jeśli chcemy uprawiać bananowce w pomieszczeniu, warto zapewnić im jak najjaśniejsze miejsce. Latem ich liście są jednak wrażliwe na najsilniejsze południowe słońce, które może je poparzyć. Zimą zaś nawet miejsce w pobliżu okna może być dla bananowców zbyt ciemne. Jeśli mamy taką możliwość, zapewnijmy roślinom dodatkowe źródło światła. Bananowce uwielbiają też ciepło przez cały rok. Stała temperatura w granicach 18-21°C będzie optymalna. Uprawiając je w domu, pamiętajmy też o regularnym wietrzeniu. Bananowcom służy wystawianie na zewnątrz od wiosny do jesieni.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na lato wysadzić bananowca do gruntu. Wybieramy wtedy słoneczne, ale osłonięte od wiatru miejsce. Przed nadejściem zimy wykopujemy kłodzinę, przycinamy liście i posadzoną do donicy kłodzinę przechowujemy do następnej wiosny. Nawet spore zimowe uszkodzenia są dla egzotycznych bananowców niestraszne. Rosną szybko i w krótkim czasie przypominają o tym, że Matka Natura uczyniła je prawdziwymi wulkanami energii. 

 

 

Wymagania uprawowe

Ponieważ bananowce mają duże liście, potrzebują obfitego podlewania, szczególnie latem. Nie lubią jednak tzw. mokrych stóp, zatem wodę, która spłynęła do podstawki, trzeba wylać. Należy też zwrócić uwagę, aby woda w łatwy sposób mogła odpłynąć z doniczki. Gleba w pojemniku powinna być stale jednakowo wilgotna. Do podlewania najlepiej użyć wody miękkiej o temperaturze pokojowej. Zimą podlewamy je nieco oszczędniej.

Bananowce bardzo dobrze rosną, gdy od wiosny do końca lata do wody dodamy płynny nawóz. W tym okresie zasilamy je co tydzień, jesienią i zimą raz w tygodniu. Ważne: bananowce lepiej nawozić stale małymi dawkami niż rzadziej dawkami większymi.