Kolkwicja

 • Pokryty mnóstwem różowobiałych kwiatów krzew prezentuje się efektownie zarówno w grupie, jak i soliter. Przed Wami kolkwicja chińska.

 • Kolkwicja ma oryginalne różowe kwiaty z pomarańczowymi cętkami wewnątrz
  Zdjęcie 1 z 2
  Kolkwicja ma oryginalne różowe kwiaty z pomarańczowymi cętkami wewnątrz
 • Kolkwicja chińska to prawdziwy rarytas w ogrodzie, ponieważ gdy zakwita, zwraca na siebie uwagę licznymi różowo białymi kwiatami, które rozwijając się, bardzo często przysłaniają liście. Pojedyncze kwiaty długości 2 cm są różowobiałe z żółtopomarańczową plamką w gardzieli. Kwiaty osadzone są wzdłuż na zeszłorocznych gałęziach, które pod ciężarem kwiatów łukowato się przewieszają.

  Krzewy kolkwicji na stanowiskach naturalnych w Chinach dorastają do około 5 metrów, natomiast w uprawie w Polsce są niższe i maksymalnie osiągają 3,5 metra. Pędy i młode liście kształtu jajowatego lub eliptycznego, z wyraźnie wyciągniętym wierzchołkiem, pokryte są miękkimi, delikatnymi włoskami. Starsze pędy pokrywa jasnobrązowa kora, która z wiekiem łuszczy się strzępiasto pasami. Kwiaty rozwijają się na przełomie maja i czerwca, a w lipcu kończą kwitnienie. W pełnię kwitnienia młode rośliny wchodzą w 3-4 roku, ale pod warunkiem, że były w szkółce rozmnażane z sadzonek zielnych, czyli wegetatywnie. Rozmnażane z nasion rośliny nie kwitną tak szybko, a zdarza się, że rozpoczynają kwitnienie między 10 a 15 rokiem życia.

  Kolkwicja chińska i jej wymagania

  Kolkwicja najlepiej rośnie na glebie gliniastej i gliniasto-piaszczystej, czyli zasobnych w składniki pokarmowe. Sadzimy ją na stanowisku słonecznym, ponieważ ono warunkuje obfite kwitnienie. Półcieniste i cieniste stanowiska ograniczają kwitnienie. Krzewy kolkwicji mogą być sadzone w całej Polsce, ponieważ są mrozoodporne, a podczas bardzo surowych zim przemarzają tyko pojedyncze jednoroczne pędy.

  Odmiany kolkwicji

  W szkółkach najczęściej rozmnaża się odmianę ‘Pink Cloud’ o barwie kwiatów ciemniejszej niż u typowego gatunku. Czasami dostępne są także odmiany ‘Kellokas’, ’Maradco’, ’Rosea’ oraz ’Syvdal’.

  Rozmnażanie tej rośliny

  Kolkwicję najlepiej rozmnażać z sadzonek zielnych, sporządzanych podczas kwitnienia lub krótko po kwitnieniu. Sadzonki powinno pobierać się z krzewów obficie kwitnących. Najlepiej ukorzeniają się sadzonki zielne 2-3-węzłowe, które umieszcza się w jałowym podłożu, które składa się z mieszaniny torfu i piasku, w szklarni lub tunelu foliowym. W wysokiej wilgotności i temperaturze, czyli około 23°C, ukorzeniają się po 3-6 tygodniach.

  Zastosowanie kolkwicji chińskej

  Kolkwicja to krzew, który może być sadzony praktycznie w każdym ogrodzie. Może być ponadto sadzony w parkach oraz na terenach zieleni osiedlowej. Ładnie wygląda posadzony pojedynczo lub w grupach, bardzo efektownie prezentuje się również w szpalerach, zwłaszcza podczas kwitnienia. Kolkwicja doskonale prezentuje się na rabatach w zestawieniach kolorystycznych z innymi krzewami, na przykład krzewuszkami, żylistkami, pęcherznicami lub jaśminowcami. Ścięte gałązki przydatne są do przyspieszania kwitnienia w kompozycjach roślinnych.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

 

 

 


 

  Sprawdź swoją wiedzę ogrodniczą!

 

 

 


 

     Porady na listopad w ogrodzie

 

  

 

       Lista wydarzeń ogrodniczych                        edycja 2017

 

 

 


 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2017

 

 

Wideo

Grudniowy numer "Mojego Pięknego Ogrodu" już w kioskach! Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

Zapis do newslettera

 

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady