Kolkwicja

 • Pokryty mnóstwem różowobiałych kwiatów krzew prezentuje się efektownie zarówno w grupie, jak i soliter. Przed Wami kolkwicja chińska.

 • Kolkwicja ma oryginalne różowe kwiaty z pomarańczowymi cętkami wewnątrz
  Zdjęcie 1 z 2
  Kolkwicja ma oryginalne różowe kwiaty z pomarańczowymi cętkami wewnątrz
 • Kolkwicja chińska to prawdziwy rarytas w ogrodzie, ponieważ gdy zakwita, zwraca na siebie uwagę licznymi różowo białymi kwiatami, które rozwijając się, bardzo często przysłaniają liście. Pojedyncze kwiaty długości 2 cm są różowobiałe z żółtopomarańczową plamką w gardzieli. Kwiaty osadzone są wzdłuż na zeszłorocznych gałęziach, które pod ciężarem kwiatów łukowato się przewieszają.

  Krzewy kolkwicji na stanowiskach naturalnych w Chinach dorastają do około 5 metrów, natomiast w uprawie w Polsce są niższe i maksymalnie osiągają 3,5 metra. Pędy i młode liście kształtu jajowatego lub eliptycznego, z wyraźnie wyciągniętym wierzchołkiem, pokryte są miękkimi, delikatnymi włoskami. Starsze pędy pokrywa jasnobrązowa kora, która z wiekiem łuszczy się strzępiasto pasami. Kwiaty rozwijają się na przełomie maja i czerwca, a w lipcu kończą kwitnienie. W pełnię kwitnienia młode rośliny wchodzą w 3-4 roku, ale pod warunkiem, że były w szkółce rozmnażane z sadzonek zielnych, czyli wegetatywnie. Rozmnażane z nasion rośliny nie kwitną tak szybko, a zdarza się, że rozpoczynają kwitnienie między 10 a 15 rokiem życia.

  Kolkwicja chińska i jej wymagania

  Kolkwicja najlepiej rośnie na glebie gliniastej i gliniasto-piaszczystej, czyli zasobnych w składniki pokarmowe. Sadzimy ją na stanowisku słonecznym, ponieważ ono warunkuje obfite kwitnienie. Półcieniste i cieniste stanowiska ograniczają kwitnienie. Krzewy kolkwicji mogą być sadzone w całej Polsce, ponieważ są mrozoodporne, a podczas bardzo surowych zim przemarzają tyko pojedyncze jednoroczne pędy.

  Odmiany kolkwicji

  W szkółkach najczęściej rozmnaża się odmianę ‘Pink Cloud’ o barwie kwiatów ciemniejszej niż u typowego gatunku. Czasami dostępne są także odmiany ‘Kellokas’, ’Maradco’, ’Rosea’ oraz ’Syvdal’.

  Rozmnażanie tej rośliny

  Kolkwicję najlepiej rozmnażać z sadzonek zielnych, sporządzanych podczas kwitnienia lub krótko po kwitnieniu. Sadzonki powinno pobierać się z krzewów obficie kwitnących. Najlepiej ukorzeniają się sadzonki zielne 2-3-węzłowe, które umieszcza się w jałowym podłożu, które składa się z mieszaniny torfu i piasku, w szklarni lub tunelu foliowym. W wysokiej wilgotności i temperaturze, czyli około 23°C, ukorzeniają się po 3-6 tygodniach.

  Zastosowanie kolkwicji chińskej

  Kolkwicja to krzew, który może być sadzony praktycznie w każdym ogrodzie. Może być ponadto sadzony w parkach oraz na terenach zieleni osiedlowej. Ładnie wygląda posadzony pojedynczo lub w grupach, bardzo efektownie prezentuje się również w szpalerach, zwłaszcza podczas kwitnienia. Kolkwicja doskonale prezentuje się na rabatach w zestawieniach kolorystycznych z innymi krzewami, na przykład krzewuszkami, żylistkami, pęcherznicami lub jaśminowcami. Ścięte gałązki przydatne są do przyspieszania kwitnienia w kompozycjach roślinnych.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


  

 

  

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Jak rozmnażać dracenę obrzeżoną Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady