Więcej o roślinie poniżej:

Złotlin japoński (Kerria japonica)

kategoria:  krzewy

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość: do 2,5 m

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  obojętny

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, przepuszczalna

podlewanie:  dużo

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  żółta

pokrój: wzniesiony, krzaczasty

okres kwitnienia: maj-czerwiec, wrzesień-październik

wysiew: -

rozmnażanie: odrosty korzeniowe

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, balkony, kwiaty cięte, tarasy, żywopłoty

tempo wzrostu:   szybkie

Złotlin jest ceniony ze względu na wytrzymałość i dość pewne kwitnienie na większości stanowisk ogrodowych. Złocistożółte różyczki kwiatowe, które w zależności od odmiany mogą być proste lub pełne, pokazują się od kwietnia do czerwca. W okresie wegetacyjnym krzewy prezentują się ciekawie także ze względu na zielone, szarozielone lub kremowobiałe liście.

Są dekoracyjne także zimą, kiedy utrzymują jasnozielone pędy. Godna polecenia jest odmiana pełnokwiatowa ‘Pleniflora’ o złocistożółtych pomponikowatych kwiatach. 

Krzew ma na początku krzaczasty, wyprostowany pokrój. Rodzi wiele cienkich, przeważnie nierozgałęzionych pędów. Starsze pędy opadają. Rozłogi tworzą gęste kępy.  

Złotlin z powodzeniem rośnie we wszystkich dobrze przepuszczalnych glebach ogrodowych. Może być uprawiany zarówno w pełnym słońcu, jak i cieniu.  

Złotlin może być rozmnożony wiosną przez ukorzenione rozłogi rośliny matecznej. Latem krzewy można rozmnożyć przez wierzchołki pędowe.  

W czerwcu, po kwitnieniu, krzewy należy prześwietlić. W przeciwnym razie będą zanadto zagęszczone. Tniemy krótko nad ziemią, usuwając przede wszystkim pędy 3-4-letnie. 

Złotlin pozostaje ozdobny praktycznie cały rok. Wiosną zachwyca atrakcyjnymi kwiatami, latem jasnozielonymi, ząbkowanymi liśćmi, które z nadejściem jesieni wybarwiają się na żółto. Zimą uwagę zwracają głównie zielone pędy, które prezentują się bardzo atrakcyjnie zwłaszcza z czerwonymi dereniami. 

Złotlina nie powinno się uprawiać w podłożu silnie zasilonym, bo będzie tworzył dzikie gęstwiny i mało kwiatów.