Zaraza ziemniaka jest jedną z najgroźniejszych i najczęściej występujących chorób pomidora, a powodowuje ją organizm grzybopodobny Phytophthora infestans. W niektóre lata choroba całkowicie niszczy krzewy i owoce pomidora. Pierwsze objawy zwykle pojawiają się pod koniec maja, zaś w mniej sprzyjających warunkach pogodowych występują później.

Początkowo na brzegach liści pojawiają się wodniste, żółtawobrązowe, a później brunatne, niekształtne, stopniowo powiększające się plamy. Na owocach zaobserwować można lekko wypukłe brązowe plamy, wyraźnie twardsze od zdrowej części owocu. Granice plam nie są ostro zarysowane. Zbrunatnienie sięga w głąb miąższu i w ciągu kolejnych kilku dni może objąć cały owoc.

Sprzyjającą pogodą dla rozwoju zarazy ziemniaka są częste i obfite opady, wysoka wilgotność względna powietrza, temperatura około 15-18°C oraz długotrwałe zwilżenie liści. Gdy warunki atmosferyczne pozwalają chorobie rozwijać się, w ciągu kilku dni może dojść do zniszczenia wszystkich owoców i liściW warunkach wysokiej wilgotności powietrza na spodniej stronie liści, na pograniczu zdrowej i porażonej tkanki, można dostrzec delikatny biały nalot.

Jeżeli szukacie ekologicznych sposobów na szkodniki, choroby i gnojówki roślinne, znajdziecie tutaj także ogromne kompendium wiedzy:

Chrońmy pomidory przed zarazą

Ochrona pomidorów przed zarazą polega przede wszystkim na starannym zbiorze i niszczeniu porażonych roślin. Nie wolno przenawozić roślin azotem, ponieważ sprzyja to porażeniu.

Jednak podstawową metodą ochrony pomidorów przed zarazą ziemniaka są zabiegi chemiczne. Pierwsze opryskiwanie należy wykonać tuż przed wystąpieniem warunków sprzyjających infekcji lub najpóźniej z chwilą pojawienia się pierwszych objawów chorobowych na roślinach.

Pomidory w donicach

Najlepszym sposobem zwalczania zarazy jest zastosowanie fungicydów systemicznych wraz z fungicydami o działaniu wgłębnym. Natomiast do kolejnych zabiegów (wykonywanych co 10-14 dni) należy użyć preparatów o działaniu powierzchniowym. Pamiętajmy, żeby do zabiegów chemicznych nie stosować tych samych preparatów, ponieważ to sprzyja powstawaniu form odpornych.