Zbliżający się maj, według ogrodniczego kalendarza jest standardowo dobrym terminem pierwszego koszenia. Warto jednak pamiętać, że koszenie jest w pewnym sensie dopełnieniem kompleksowego procesu rewitalizacji trawnika po okresie zimowym, który polega na dokładnym wygrabieniu liści, aeracji-wertykulacji służących dotlenieniu strefy korzeniowej trawy, nawożeniu i nawodnieniu. W obecnej chwili najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym z pewnością jest podlewanie wykonywane, w miarę możliwości obficie, by zminimalizować widoczne objawy panującej suszy, i by trawa mogła dojrzeć do koszenia.

Koszenie, wykonywane zgodnie ze sztuką i kosiarką dobrej jakości, tchnie w trawę nowe życie – ożywi jej wzrost i spowoduje prawidłowe rozkrzewianie. W dobie już panującej suszy najlepszym rozwiązaniem są kosiarki z funkcją mulczowania oraz z regulacją wysokości koszenia. W tych warunkach należy zwracać uwagę na niezbyt niskie koszenie, które naraża rośliny na szybkie wysychanie. Natomiast mulczowanie, poprzez pozostawienie na powierzchni trawnika cienkiej warstwy zmielonej trawy, ogranicza parowanie i pomaga trawie utrzymać wilgoć. Dodatkowo, zmulczowana trawa przekształci się w naturalny nawóz, który wesprze rośliny w pokonaniu tzw. stresu wodnego.

Dokładne mulczowanie zapewni trawie nowa propozycja Honda w zakresie techniki ogrodniczej - nowoczesna kosiarka akumulatorowa IZYON HRG 466 XB, która odzwierciedla ekologiczne podejście do pielęgnacji trawy. Oznacza zero spalin, cichą pracę, swobodną mobilność w ogrodzie, dostosowanie ustawienia wysokości noży do panujących warunków i wysoką wydajność na jednym ładowaniu akumlatora. Unikalnym atutem tej akumulatorowej maszyny jest wbudowana funkcja selektywnego mulczowania.

- Kosiarka akumulatorowa przeznaczona jest przede wszystkim dla tych miłośników ogrodów czy właścicieli przydomowych trawników, którzy cenią ekologiczną pielęgnację roślin, a są zmęczeni ograniczoną mobilnością kosiarek elektrycznych. Postęp w dziedzinie techniki ogrodniczej jest na tyle duży, że litowo-jonowe akumulatory zastosowane w kosiarce HRG 466 XB już przewyższają wydajnością popularne kosiarki elektryczne. Kosiarka o szerokości roboczej 46 cm jest wyposażona w bezszczotkowy silnik, którego moc 1,8 kW przewyższa moc silników większości uniwersalnych kosiarek elektrycznych. Jednocześnie może on być zasilany jednym z dwóch rekomendowanych do jego mocy akumulatorów – 6 Ah do przydomowych trawników o większej powierzchni, zaś akumulator 9 Ah jest zalecany do koszenia dużych trawników oraz profesjonalistom zawodowo zajmującym się pielęgnacją zieleni.” – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Menadżer Produktu Maszyny Ogrodnicze w Aries Power Equipment – Generalnym Dystrybutorze Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.

5 zasad sztuki koszenia

  • Częstotliwość koszenia – koszenie powinno być wykonywane systematycznie, nawet podczas upalnego sezonu, by nie dopuścić zakwitnięcia źdźbeł trawy. Na początku wiosny i pod koniec sezonu zalecane jest jedno koszenie na tydzień. W okresie intensywnej wegetacji, zależnie od tempa wzrostu roślin – warto trawę kosić co 3-5 dni.

 

  • Wysokość koszenia – najbardziej korzystną dla trawy, czyli dla jej rozwoju i rozkrzewiania się, jest utrzymywanie jej na wysokości 5-6 cm, a podstawę stanowi zasada ścinania za jednym razem 1/3 jej wysokości. Konsekwencją zbyt niskiego koszenia jest narażanie roślin na szybszą utratę wilgoci oraz obumieranie. Dlatego warto dokładnie przestrzegać wysokości koszenia zwłaszcza w tym sezonie, który już w tej chwili ujawnia poważne obniżenie wilgotności gleby. Największym grzechem wobec trawy jest skoszenie wybujałej trawy za jednym razem. Jeśli trawa zdążyła wyrosnąć na znaczną wysokość, należy ją kosić etapami do zalecanej wysokości 5-6 cm. Z tego też powodu rekomendowane jest są nowoczesne kosiarki z wygodną regulacją wysokości koszenia, zaś nowa kosiarka akumulatorowa Honda HRG 466 XB zapewnia 6-stopniową skalę ustawiania wysokości noży w zakresie 2 – 7,4 cm, w tym odpowiedni dla naszej szerokości geograficznej zakres 5-6 cm.
  • Mulczowanie – jest to nowoczesny i ekologiczny zabieg pielęgnacyjny trawnika, który polega na skoszeniu młodych zielonych źdźbeł trawy, ich rozdrobnieniu i pokryciu powierzchni trawnika cienką, równomierną warstwą pokosu. Pozostawiony pokos ulega procesowi rozkładu i staje się naturalnym nawozem odżywczym dla trawnika. Mulczowanie zapewnia maturalne nawożenie trawnika, zmniejsza parowania wody z gleby i darni, zapobiega erozji gleby, spowalnia wzrostu chwastów i znacznie ogranicza ilość produkowanych odpadów ogrodniczych. Trawnik powinien być regularnie koszony i nawadniany przed mulczowaniem, by na trawie pozostały tylko ścięte i dobrze rozdrobnione młode źdźbła, które szybciej przekształcają się w nawóz. Stare, wysuszone źdźbła i kwiatostany mogą utworzyć na trawie szkodliwy filc. Wybierając kosiarkę do pielęgnacji swojego trawnika warto postawić na nowoczesność czyli maszynę wyposażoną w system mulczowania, np. kosiarki spalinowe Honda HRX 476, HRX 537, HRG 466 SKEP lub na najnowszą w ofercie kosiarkę akumulatorową HRG 466 XB, która jako jedyna wśród obecnie dostępnych na polskim rynku kosiarek akumulatorowych posiada fabrycznie wbudowaną funkcję mulczowania selektywnego, włączaną lub wyłączaną za pomocą przestawienia małej dźwigni zależnie od panujących warunków.
  • Przemienność wzoru koszenia – w celu pobudzenia trawy do prawidłowego zagęszczania się warto pamiętać o zmianie kierunku prowadzenia kosiarki przy kolejnym koszeniu. Naprzemienność wzoru koszenia zapobiega pochylaniu się lub wzrostowi trawi w jedną stronę.
  • Ostrość noży – to w praktyce kluczowy element prawidłowej pielęgnacji trawy. Zaniedbane, stępione ostrza kaleczą rośliny, które w konsekwencji obumierają, usychają i stają się podatne na choroby grzybicze. Nie warto lekceważyć regularnego sprawdzania ich stanu, systematycznie je ostrzyć, a po każdym koszeniu dobrze jest je oczyścić z pokosu.

Ekologiczne koszenie

Rozwój technologii akumulatorowej w technice ogrodniczej osiągnął kolejny etap ewolucji, dzięki czemu w doskonalszym stopniu zaspokaja potrzeby i oczekiwania właścicieli ogrodów poszukujących ekologicznych sposobów pielęgnacji zieleni. Oczekiwania te spełnia nowa kosiarka bezprzewodowa Honda HRG 466 XB, która łączy ekologicznie akumulatorowe zasilanie z dużą mocą silnika i wysoką wydajnością. Maszyna o dogodnej szerokości koszenia 46 cm i z dużym koszem (50l) służy do koszenia dużych trawników oraz do profesjonalnego użytkowania. Jej bezszczotkowy silnik o mocy 1,8 kW jest zasilany wyjątkowo trwałymi akumulatorami 6 Ah o napięciu zasilającym 24A lub 9 Ah – o napięciu zasilającym aż 45A. Wybór akumulatora zależy od oczekiwanej wydajności koszenia - akumulator 6 Ah kosi na pełnym naładowaniu do 485 m², zaś ten o pojemności 9 Ah – do 730 m². Kosiarka HRG 466 XB jest wyposażona w wygodnie obsługiwaną regulację koszenia (6 stopni) w zakresie 20-74 mm oraz system selektywnego mulczowania. Kosiarka akumulatorowa Honda jest również dostępna w mniejszej wersji HRG 416 XB (szer. koszenia 41 cm, kosz 42 l, silnik o mocy 1 kW, bez funkcji mulczowania) zasilanej akumulatorem 4 Ah (wydajność na 1 ładowaniu do 365 m²). W przypadku trawników o średniej powierzchni, większą wydajność koszenia zapewni maszynie akumulator 6 Ah.