Autorem tekstu jest dr Przemysław Bąbelewski

Wiosną w kwietniu ukazuje swoje piękno porzeczka krwista Ribes sanguineum Pursh o czerwonych, różowych lub białych kwiatach, które podczas kwitnienia wyglądają bardzo efektownie. Kwiaty zebrane są w zwisające lub wyprostowane grona długości 6-8 cm. Jest to najładniejszy gatunek porzeczki, doskonale komponujący się na rabacie z forsycjami i świdośliwami, czyli krzewami kwitnącymi wczesną wiosną przed rozwojem liści, oraz szafirkami, cebulicami i tulipanami.

Po kwitnieniu zawiązuje nieliczne małe czarne jagody pokryte niebieskawobiałym woskowym nalotem. Porzeczka krwista to krzew o pokroju zbliżonym do owocowych form porzeczek. Ma wyprostowane pędy pokryte miękkimi włoskami. Osiąga 1,5-2 m wysokości. Na pędach osadzone są 3-5-klapowe pachnące liście. Wszystkie części rośliny wydzielają aromatyczny zapach.

 

 

Wymagania porzeczki krwistej

Porzeczka krwista lubi stanowiska słoneczne lub lekko ocienione, najlepiej zaciszne, o glebie próchnicznej, w dobrej kulturze. Na glebach przeciętnych również rośnie, ale wolniej. Nie lubi gleb ciężkich, zimnych i zlewnych, na których często przemarza. Toleruje zwiększoną zawartość wapnia w glebie. Podczas surowych zim pędy lub całe krzewy mogą przemarzać, dlatego w chłodnych rejonach północno-wschodniej Polski należy zabezpieczyć roślinę przed zimnem.

W polskim klimacie porzeczka nie należy do roślin długowiecznych. Krzew bardzo dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, nadaje się więc do sadzenia w okręgach przemysłowych i miastach.

W Polsce uprawia się ozdobne odmiany różniące się barwą i intensywnością wybarwienia oraz długością gron kwiatowych. Do ciekawych należą:

- ‘Atrorubens’ – o ciemnoczerwonych kwiatach zebranych w krótkie kwiatostany. Dorasta do 1,5 m.

- ‘King Edward VII’ – ma jasnoczerwone kwiaty zebrane w długich 10-cm gronach. Dorasta do 1,5 m. W ogrodzie powinna być posadzona na stanowisku słonecznym, ale zacisznym, ponieważ nie jest w pełni mrozoodporna.

- ‘Splendens’ – odmiana silnie rosnąca. Dorasta do 2 m. Kwiaty ciemnoczerwone, rozwijające się wcześnie wiosną.

Barwy zdrowia

Dostępność porzeczki krwistej

W szkółkach dostępne są krzewy w formie krzaczastej lub szczepione na niskim pniu na wys. 1-1,5 m (najlepiej kupować w doniczkach). Wiosną, po posadzeniu, przez pierwsze dwa lata przycinamy porzeczkę nad 3-4 pąkiem od dołu, aby się rozgałęziła. Później nie wymaga corocznego przycinania, a odmładza się ją po 10 latach, wycinając kilka najstarszych pędów nisko nad glebą na wysokości 10-15 cm.

Krzewy porzeczki dobrze rozmnaża się z sadzonek zdrewniałych, ciętych w listopadzie i grudniu, przetrzymywanych do wiosny, a następnie sadzonych do gruntu. Możliwe jest również rozmnażanie za pomocą odkładów.