Koleus Blumego Plectranthus scutellarioides (do niedawna znany jako Coleus blumei) może zachwycić pięknem różnobarwnych liści. W europejskich ogrodach i mieszkaniach pojawił się ponad sto lat temu i od tego czasu wyhodowano wiele wywodzących się od niego odmian mieszańcowych.

Jedną z nowszych grup odmianowych jest Mosaik, obejmująca takie odmiany, jak ‘Thin Mint’, ‘Amason Green’, ‘Burgundy Velvet’, ‘Rose Blast’ i ‘Lava Red’, odznaczające się, poza atrakcyjną barwą liści (dwu- lub trójbarwnych), zwartym pokrojem. Warto przypomnieć, że pokrzywka, bo tak się też roślina nazywa, tworzy mało ozdobne pędy kwiatostanowe, które trzeba usuwać, żeby nie osłabiały wzrostu roślin.

Uprawiamy je w miejscach słonecznych, w dość żyznym podłożu o pH lekko kwaśnym i umiarkowanie wilgotnym (nadmiar wody powoduje gnicie korzeni, a jej brak więdnięcie liści). Do podlewania stosujemy wodę miękką (pozbawioną wapnia). Pokrzywkę można bardzo łatwo rozmnożyć za pomocą sadzonek pędowych, które szybko ukorzeniają się w wodzie nalanej do ciemnego naczynia.