Więcej o roślinie poniżej:

Ubiorek (Iberis)

kategoria:  krzewinki

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  15-30 cm

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  biała, liliowa

pokrój: poduchowaty

okres kwitnienia: kwiecień-czerwiec

wysiew: wiosna

rozmnażanie: sadzonki wierzchołkowe, podział kęp, siew

trwałość liści:  zimozielone

zastosowanie:  rabaty, skalniaki, murki, balkony, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Ubiorek jest reprezentowany przez około 30 gatunków. W warunkach naturalnych można je spotkać w basenie Morza Śródziemnego. W ogrodach skalnych największe znaczenie ma ubiorek skalny Iberis saxatilis i ubiorek wiecznie zielony Iberis sempervirens.

Pierwszy kwitnie od połowy kwietnia, drugi zaś kilka tygodni wcześniej. Oba gatunki wyróżniają się obfitym kwitnieniem. Wiele odmian ma kwiaty koloru białego, niektóre kwitną także na różowo. 

Oba gatunki to wiecznie zielone półkrzewy, tworzące gęste, zwarte poduchy. Ubiorek wiecznie zielony osiąga wysokość maksymalnie 30 cm. Ubiorek skalny dorasta do zaledwie 10 cm.

Ubiorki uwielbiają słoneczne stanowiska. Najlepiej czują się w przepuszczalnym, żyznym podłożu.

   

Ubiorki rozmnaża się albo przez pędy wierzchołkowe, które pobiera się zaraz po kwitnieniu, albo przez wysiew, który przeprowadza się zaraz po dojrzeniu nasion lub dopiero wczesną wiosną.   

Po kwitnieniu kwiaty ubiorka powinniśmy skrócić mniej więcej o jedną trzecią. Dzięki temu rośliny zachowają zwarty pokrój. Ubiorek jest w zasadzie odporny na mróz, niemniej jednak można go jeszcze dodatkowo zabezpieczyć wyściółką ze świerkowych gałązek.    

Ubiorek wiecznie zielony i skalny są niezastąpionymi roślinami w ogrodach skalnych. Można je także uprawiać na suchych murkach i w bezpośrednim otoczeniu kamiennych schodów, ścieżek i krawężników. Są to rośliny mało wrażliwe na zanieczyszczenie środowiska, dlatego doskonale nadają się do uprawy w mieście.

Aby ubiorki wiecznie zielony i skalny długo i obficie kwitły, po pierwszym kwitnieniu warto je zasilić kompostem.