Więcej o roślinie poniżej:

Tytoń ozdobny Nicotiana sanderae

kategoria:  jednoroczne

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  40-80 cm

mrozoodporność:  -

odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta

podlewanie:  dużo

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  biała, różowa, czerwona, zielonkawa, fioletowa, żółta

pokrój: wzniesiony, rozkrzewiony

okres kwitnienia: czerwiec-październik

wysiew: wiosna

Tytoń ozdobny jest zadomowiony przede wszystkim w Ameryce Południowej. Podobnie jak ziemniak i pomidor należy do rodziny psiankowatych. Dzika forma tytoniu ozdobnego otwiera kwiaty nocą, nowe formy hodowlane kwitną za dnia. Rośliny kwitną przez całe lato (niekiedy do pierwszych mrozów), roztaczając przyjemny słodki zapach i zachwycając filigranową budową kwiatów. 

Tytoń ozdobny ma wyprostowane, sprężyste łodygi i, w zależności od odmiany, osiąga wysokość od 30 do 75 cm, a nawet 120 cm i silnie się rozkrzewia. Kwiaty mają rurkowaty kształt i są zwieńczone krótką pięcioramienną koroną. Dostępne odmiany są wybarwione na biało, zielonkawo-żółto, różowo i czerwono.  

Tytoń ozdobny czuje się najlepiej na ciepłych, słonecznych stanowiskach w podłożu przepuszczającym wodę. W miejscach osłoniętych od wiatru bardzo obficie kwitnie.

Pod szkłem wysiewamy tytoń w lutym i marcu. Optymalne warunki kiełkowania zapewnia temperatura 18°C. Od połowy maja siewki można wysadzać na stanowiska w ogrodzie.   

Rośliny powinny być regularnie zasilane, wskazane jest umiarkowane podlewanie, ponieważ tytoń nie lubi przemaczania. Młode rośliny rozsadza się od połowy maja w odstępach 20 cm, odmiany krzaczaste co 40 cm.     

Wysokie odmiany o wyprostowanym pokroju sprawdzają się bardzo dobrze w nasadzeniach rabatowych. Odmiany krzaczaste wypadają udanie w nasadzeniach skrzynkowych oraz amplach. Kwiaty pachną do późnej nocy.  

Należy uważać, aby nie dotykać roślin (dłońmi, ubraniem), ponieważ łodygi, liście i pąki kwiatowe są lepkie.