Więcej o roślinie poniżej:

Tawuła (Spiraea)

kategoria:  krzewy

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  0,5 - 2 m

mrozoodporność:  do -30°C

odczyn gleby:  lekko zasadowy, obojętny, lekko kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona, żółta, biało-zielona, żółto-zielona, żółto-czerwony

barwa kwiatów:  różowa, biała

pokrój: krzaczasty

okres kwitnienia: kwiecień-lipiec

wysiew: -

rozmnażanie: sadzonki zielne lub zdrewniałe, odkłady

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, balkony, parki, żywopłoty, obwódki, tarasy

tempo wzrostu:  średnie

Rodzaj tawuła liczy ponad 80 gatunków krzewów pochodzących z Japonii, Korei i Chin. Termin kwitnienia bywa zależny od gatunku, może trwać od kwietnia do maja lub od czerwca do września. Kwiatostany tawuły kwitną na biało, różowo, bordowo. 

Tawuła jest krzewem o umiarkowanej sile i tempie wzrostu, jest sprzedawana jako mały krzew lub roślina okrywowa. W zależności od odmiany osiąga od 50 do 300 cm wysokości. Niektóre odmiany mają gęsty pokrój i łukowato opadające pędy. Prawie wszystkie gatunki tawuły są zimotrwałe. 

Tawuły czują się najlepiej na glebach lekkich i suchych. Tolerują zarówno miejsca słoneczne, jak i półcieniste. Ogólnie uchodzą za niewymagające, lubią miejsca ciepłe. Tawuła jest polecana do każdego typu ogrodu. 

Tawuły rozmnaża się przez sadzonki zdrewniałe, najlepiej jesienią. 

Starsze, ponad czteroletnie pędy należy po kwitnieniu wyciąć. Gatunki kwitnące latem powinny być silnie przycięte zimą lub wiosną. Dzięki temu kwitnienie jest obfite i utrzymuje się aż do jesieni. Tawuły kwitnące wiosną prześwietla się po kwitnieniu, mniej więcej co trzy lata. Całkiem stare pędy należy wycinać u nasady.  

Krzew może być uprawiany na bylinowej rabacie lub też z innymi krzewami wykorzystywany na żywopłoty. Odmiany wysoko rosnące są chętnie i często uprawiane na żywopłoty naturalne. Tawuły niższe doskonale sprawdzają się jako obwódki, natomiast krzewy o kolorowych liściach są barwnym akcentem w rozmaitych kompozycjach roślinnych.

Warto wiedzieć, że najwartościowszym gatunkiem wśród tawuł kwitnących wiosną jest tawuła van Houtte’a.