Więcej o roślinie poniżej:

Tawuła japońska Spiraea japonica

kategoria:  krzewy

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  0,5 - 1 m

mrozoodporność:  do -30°C

odczyn gleby:  lekko zasadowy, obojętny, lekko kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, piaszczysto-gliniasta

podlewanie:  mało

barwa liści/igieł: zielona, żółta, biało-zielona, żółto-zielona, żółto-czerwony

barwa kwiatów:  różowa, biała

pokrój: krzaczasty

okres kwitnienia: czerwiec-lipiec

wysiew: -

rozmnażanie: sadzonki zielne, odkłady

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, balkony, niskie żywopłoty, obwódki, tarasy

tempo wzrostu:   średnie

Pochodząca z Azji Wschodniej tawuła jest krzewem małym, acz wytrzymałym.   Jest odporna na mróz, upały i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Nadaje się do uprawy w małych ogrodach.  

W naszych ogrodach uprawia się wiele niskich, krzaczastych odmian o zwartym pokroju. Gatunek botaniczny można spotkać w zasadzie tylko w ogrodzie botanicznym. Krzewy osiągają wysokość od 30 do 60 cm i są przeważnie dwa razy szersze.

W zależności od odmiany liście mogą być w sezonie jasno- lub ciemnozielone, a jesienią stroić się w odcienie brązu lub czerwieni. Najpopularniejsze odmiany to: ‘Goldmund’, ‘Goldflame’, ‘Little Princess’ i ‘Shiro-bana’. W czerwcu i lipcu na krzewach pojawiają się w niezliczonej ilości różowe lub białe kwiaty. Bardzo często są one obsiadywane przez pszczoły

Tawuła czuje się dobrze na stanowiskach słonecznych do półcienistych. Gdy już się ukorzeni, może rosnąć w każdym rodzaju podłoża.

Najkorzystniejszy termin sadzenia krzewów przypada na jesień i, o ile podłoże nie jest zamarznięte, na wiosnę. Tawuły można łatwo rozmnożyć także w warunkach domowych – w tym celu latem pobieramy półzdrewniałe pędy, które ukorzeniamy na osłoniętym stanowisku. Pamiętajmy, że krzewy rozmnażają się też samoistnie z nasion.   

Krzewy powinno się co wiosnę silnie przycinać. W ten sposób szybko wybiją nowe pędy, a kwitnienie będzie obfite. Starsze pędy wycina się do ziemi, młodsze na wysokość 20-30 cm. 

Krzewy nadają się na niskie żywopłoty obwódkowe. Mogą być uprawiane w skalniakach, a także donicach.

Niektóre odmiany powtórzą kwitnienie, jeśli tuż po przekwitnięciu zostaną usunięte suche kwiatostany.