Podczas suszenia hortensji pamiętajmy, by kwiaty ściąć w momencie, gdy są zdrowe i atrakcyjne, dzięki temu lepiej przetrwają proces suszenia i mniej stracą ze swojego piękna. Odpowiednia pielęgnacja hortensji może więc pozytywnie wpłynąć na urodę suszonych kwiatów.

Hortensję suszymy na kilka sposobów. Tradycyjnie, po ścięciu kwiatu suszymy go główką do dołu przez 2-3 tygodnie w pomieszczeniu ciemnym i przewiewnym. W ciemności suszona roślina dłużej zachowa kolor. Światła należy unikać, gdyż szybko rozkłada zawarty w roślinach chlorofil. Przeciąg natomiast przyspieszy proces suszenia. By zachować naturalną formę kwiatów, warto spryskać je lakierem do włosów, który je usztywni i pomoże zapobiec ich rozpadnięciu po ususzeniu.

Prócz najbardziej oczywistego sposobu na suszenie kwiatów krzewu hortensji, można również ususzyć je za pomocą m.in. kąpieli w prażonym piasku (w piekarniku chwilę prażymy piasek i zasypujemy nim ścięty kwiat). Kolejną metodą jest ścięcie kwiatu i wstawienie go do wazonu z niewielką ilością wody, tak, by po jej wchłonięciu roślina z braku wody sama zaczęła się suszyć.

Barwienie hortensji

Jedną z wielu cech powodujących, że hortensje są tak cenionymi i popularnymi roślinami, jest możliwość zmiany odcienia koloru kwiatów poprzez odczyn gleby, w której rosną. Brak antycyjanów odpowiadających za utrzymanie się koloru kwiatów sprawia, że hortensje, w zależności od kwasowości i nasycenia gleby żelazem oraz glinem, mogą zmieniać barwę. Im niższa wartość pH w glebie, tym kwiaty mają bardziej jasnoniebieski kolor, a im wyższa, tym bardziej przybierają barwę różową