Podczas suszenia hortensji pamiętajmy, by kwiaty ściąć w momencie, gdy są zdrowe i atrakcyjne, dzięki temu lepiej przetrwają proces suszenia i mniej stracą ze swojego piękna. Odpowiednia pielęgnacja hortensjimoże więc pozytywnie wpłynąć na urodę suszonych kwiatów.

Hortensję suszymy na kilka sposobów. Tradycyjnie, po ścięciu kwiatu suszymy go główką do dołu przez 2-3 tygodnie w pomieszczeniu ciemnym i przewiewnym. W ciemności suszona roślina dłużej zachowa kolor. Światła należy unikać, gdyż szybko rozkłada zawarty w roślinach chlorofil. Przeciąg natomiast przyspieszy proces suszenia. By zachować naturalną formę kwiatów, warto spryskać je lakierem do włosów, który je usztywni i pomoże zapobiec ich rozpadnięciu po ususzeniu.

Prócz najbardziej oczywistego sposobu na suszenie kwiatów krzewu hortensji, można również ususzyć je za pomocą m.in. kąpieli w prażonym piasku (w piekarniku chwilę prażymy piasek i zasypujemy nim ścięty kwiat). Kolejną metodą jest ścięcie kwiatu i wstawienie go do wazonu z niewielką ilością wody, tak, by po jej wchłonięciu roślina z braku wody sama zaczęła się suszyć.

Barwienie hortensji

Jedną z wielu cech powodujących, że hortensjesą tak cenionymi i popularnymi roślinami, jest możliwość zmiany odcienia koloru kwiatów poprzez odczyn gleby, w której rosną. Brak antycyjanów odpowiadających za utrzymanie się koloru kwiatów sprawia, że hortensje, w zależności od kwasowości i nasycenia gleby żelazem oraz glinem, mogą zmieniać barwę. Im niższa wartość pH w glebie, tym kwiaty mają bardziej jasnoniebieski kolor, a im wyższa, tym bardziej przybierają barwę różową