Trzy lata temu postanowiliśmy z mężem kupić dom z ogrodem. Znaleźliśmy niewielki, ale za to z dużą działką (2500 m²), w malowniczej wsi Anielewo. Wioska otoczona jest lasami, ciszę urozmaica tylko śpiew ptaków. W okolicy znajduje się Nadwarciański Park Narodowy. Dlatego też postanowiłam, że mój ogród będzie równie piękny, jak jego otoczenie.

Zaniedbany skalniak obsadziłam roślinami ozdobnymi. Latem pięknie prezentują się tutaj rododendrony, trzmielina, pięciornik, tuja, jodła, tulipany, lilie, mieczyki, piwonie i rojniki. W moim anielewskim ogrodzie rosną też ogromne słoneczniki. Nie dosyć, że pięknie kwitną, to jeszcze mają wyjątkowo smaczne pestki. Stara studnia stanowi teraz ozdobę ogrodu. Co roku obsadzam ją pnącym groszkiem i nasturcjami. Przed wejściową furtką ustawiliśmy pergolę, po której wspina się urokliwa czerwona róża.

Niegdyś zaniedbany ogród ozdabia teraz młoda wierzba, bukszpany oraz forsycje. Aby klomby były kolorowe, posadziłam kwiaty cebulowe, serduszkę i tawułkę. Każdej wiosny w moim ogrodzie królują tulipany i narcyzy. Nie brakuje też wtedy kolorowych motyli i rozśpiewanych ptaszków.

Kiedy na świat miał przyjść nasz synek Wiktor, zdecydowałam się na obsadzenie części terenu drzewami owocowymi: jabłoniami, gruszami i brzoskwiniami. Zadbałam też o niewielki przydomowy warzywnik. W końcu nie ma to jak własna marchewka czy sałata. Mam też krzewy malin i agrestu. Teraz smakołykami prosto z krzaczka lub grządki będę mogła karmić moją pociechę. Ukwiecone rabaty, zadbany trawnik i stada kolorowych motyli tworzą dla małego Wiktorka bajkowy klimat.

Marzyłam o tym, by z zaniedbanego anielewskiego ogrodu stworzyć iście sielsko-anielski krajobraz. Kiedy teraz co rano wychodzę przed dom i spoglądam na ten kipiący zielenią teren, jestem przekonana, że mi się udało.

Sylwia Bangrowska

 

Plan działki przygotowała Sylwia Bangrowska.

1. Róża pnąca

2. Bukszpan

3. Drzewka ozdobne

4. Forsycja

5. Wierzba japońska

6. Jałowiec

7. Cis

8. Drzewka ozdobne

9. Wierzba

10. Drzewka ozdobne

11. Kwiaty letnie (klomb)

12. Lipa 13. Brzoskwinia

14. Jabłoń

15. Róża

16. Rośliny pnące: bluszcz, powojnik

17. Akacja

18. Bez

19. Kalina

20. Wiśnia

21. Tuja

22. Dąb

23. Maliny

24. Brzoza

25. Śliwa

26. Grusza

27. Rośliny pnące

28. Migdałek

29. Winogron

30. Funkia na kamieniach

31. Agrest