Doświadczeni miłośnicy zieleni mają swoje sposoby na to, aby uczynić pracę w ogrodzie szybszą i łatwiejszą. Najprostszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z ekstrawaganckich pomysłów aranżacyjnych. Bezwarunkowo trzeba też rozpoznać, jakie na działce panują warunki glebowe i świetlne; kto je zna, trafniej dopasuje potrzeby roślin do miejscowych warunków środowiskowych. Nie warto rzucać się od razu na głęboką wodę, zacznijmy od trawnika i małej kwiatowej rabatki.

Założenie powiększajmy stopniowo w miarę zdobywania nowych doświadczeń. W miejscach newralgicznych, które są zawsze porastane przez chwasty, można uprawiać rośliny okrywowe. Zaoszczędzi nam to sporo pracy związanej z pieleniem. Ścieżkę warto oddzielać od trawnika krawężnikiem, przez co znacznie ograniczymy rozprzestrzenianie się chwastów.  

Rabaty niewymagające to takie, które są zasiedlone przez wolno rosnące rośliny drzewiaste i nieliczne byliny, które rosnąc w grupach, tworzą spokojny, harmonijny obraz. Bylin nie sadzi się co roku na nowo, dlatego wykształcają one mocniejszy system korzeniowy i lepiej przetrzymują okresy długotrwałej suszy (lepiej w porównaniu z kwitnącymi gatunkami jednorocznymi). Dla nas oznacza to rzadsze podlewanie.

Przy odpowiednim rozplanowaniu i doborze roślin, łatwy w pielęgnacji może być nawet duży ogród. Utrzymanie w czystości tarasu czy ścieżki będzie łatwiejsze za sprawą specjalnej kostki powleczonej teflonem. Nawierzchnie takie są bardziej odporne na zabrudzenia, w związku z czym rzadziej trzeba je sprzątać.  

Od obowiązków nie da się jednak uciec, bo nawet w skromnie zaaranżowanych ogrodach jest co robić. Trzeba jednak zawsze mierzyć siły na zamiary, bo przyroda bywa nieokiełznana i nieprzewidywalna; nie sposób powstrzymać ani migracji chwastów, ani roznoszącego liście wiatru. 

Sprawdzone i niewymagające

Drzewa ozdobne niewymagające przycinania to m.in.: klon palmowy, klon japoński, wiśnia ozdobna, jabłoń ozdobna, wszystkie gatunki i odmiany magnolii. Godne polecenia są także katalpa ‘Nana’ oraz robinia ‘Umbraculifera’, które zachowują bez przycinania kulisty kształt korony. 

Niektórych krzewów najlepiej w ogóle nie przycinać. Do takich zalicza się m.in. oczar, kalina japońska, leszczynowiec oraz dereń Kousa odmiany chińskiej. Także wiecznie zielone różaneczniki przycinamy tylko powierzchownie, zwykle aby nadać im pożądaną formę.

Niektóre róże oczyszczają się same. Najlepszym przykładem jest śnieżnobiała odmiana ‘Escimo’. Jeszcze ciekawsza jest różowo kwitnąca róża drobnokrzaczasta ‘Larissa’, która zrzuca pęd kwiatowy z całym kwiatem. Innymi słowy, letnie cięcie staje się zbyteczne.

Byliny długo kwitnące, jak rudbekia, nachyłek okółkowy, skabioza, dzielżan oraz bodziszek, prezentują się atrakcyjnie przez wiele miesięcy. Co istotne, w tym czasie nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Byliny długowieczne, jak liliowiec, piwonia, funkia, aster rozkrzewiony i parzydło leśne, mogą być uprawiane na jednym stanowisku przez kilka lat. Przed sadzeniem warto zaplanować właściwą rozstawę sadzonek. Zapewni to właściwą przestrzeń do rozrastania się kęp poszczególnych roślin.