Jak się pozbyć mrówek? Czym je odstraszyć ? Czy znasz domowy sposób na mrówki? Środków zwalczających owady jest wiele - mogą być one ekologiczne, lub chemiczne. W artykule przedstawiamy przegląd preparatów odstraszających mrówki. Zwracamy uwagę na ich bezpieczeństwo oraz skuteczność w domu i ogrodzie.

Mrówki żyją w dużych koloniach, liczących nawet 50 tysięcy robotnic. Owady tworzą społeczności podporządkowane królowej. Budują mrowisko, dbają o wszystkich członków należących do gniazda, rozmnażają się i opiekują swoim potomstwem. W ogrodzie, mrówki są w stanie zabić szkodliwe owady. W pewnym stopniu są więc potrzebne w uprawie. Jeżeli nie wyrządzają nam zbyt dużych zniszczeń, można je tolerować.

Mrówki są w stanie uszkadzać części budynków, gdyż budują w nich gniazda, niszczą oraz zanieczyszczają żywność. W ogrodzie, kolonia tych owadów, tworzy korytarze i buduje gniazda, stąd powoduje przesuszenie gleby. Niszczą także korzenie roślin, drążąc w nich otwory. Wspierają mszyce, które żerują na roślinach. Uszkadzają pąki i kwiaty z których chcą wydobyć nektar, a w czasie suszy – obgryzają młode pędy na roślinach. Mogą tworzyć gniazda w drzewach, co prowadzi do ich niszczenia.

Mrówki stają się aktywne na zewnątrz, gdy temperatura jest wyższa niż 10 stopni Celsjusza. Latem da się zauważyć, że owady poszukują schronienia w domach. Mrówki ze skrzydłami mogą pojawiać się na ścianach budynków, na roślinach ogrodowych lub też wlatują do pomieszczeń. Taki czas jest uciążliwy, ale krótki. Jest to okres godowy mrówek. Po kilku dniach problem znika.

Rośliny odstraszające szkodniki - najskuteczniejsze!

Sposób na mrówki: domowe metody 

Czy są jakieś sposoby, by bez większych kosztów pozbyć się niechcianych owadów? Zadajesz sobie wciąż to samo pytanie: co na mrówki w domu? Podpowiadamy kilka propozycji, z których warto skorzystać w pierwszej kolejności.

Sposób na mrówki w domu, to przede wszystkim odnalezienie ich gniazda. Będzie on najprostszym rozwiązaniem, gdyż owady i ich otoczenie będziemy w stanie zalać wrzącą wodą. Żeby je zniszczyć, musimy mieć pewność, że trafiliśmy na gniazdo satelickie. W innym przypadku, mrówki niebawem odbudują i przeniosą swoją kolonię.

Ekologiczny środek na mrówki, to zmielony pieprz ziołowy, lub czarny, a także posiekana pietruszka. Mrówki nie lubią ich zapachu, stąd też można je rozsypać w miejscu występowania robotnic, na drodze, którą pokonują lub też w gnieździe. Jeżeli ten sposób na mrówki nie da rezultatu, można jeszcze spróbować przykryć mrowisko doniczką z suchą ziemią. Po chwili owady przejdą do niej wraz z potomstwem – wtedy odwracamy ją i wynosimy poza ogródek.

Przede wszystkim, jeżeli mieszkamy w miejscu odwiedzanym przez mrówki – należy zachowywać szczególną higienę. Nie można wabić mrówek do środka pomieszczeń. Aby wyeliminować robotnice, dobrze jest przechowywać żywność w szczelnych pojemnikach i wyrzucać odpady organiczne do pojemników zewnętrznych. Mrówki można też zwabić na spodek z miodem. Zlepiają się w nim i giną.

Czym odstraszyć mrówki? Robotnice nie lubią zapachu: tymianku, piołunu, wrotyczu, lawendy, mięty, liści pomidorów, czosnku i pietruszki. Warto nimi obsadzić ogród, lub taras. Jeżeli potrafimy, to można też stworzyć mrówkom barierę do pokonania. Zdecydowanie trudniej będzie im się przedostać, jeżeli zakleimy otwory wokół rur i uszczelnimy spękane mury.

Sposób na mrówki: proszek do pieczenia

Sposób na mrówki w kuchni? Prostym rozwiązaniem jest użycie proszku do pieczenia. W jego składzie znajduje się soda oczyszczona. To ona powoduje śmierć tych owadów. Mrówki po zjedzeniu proszku do pieczenia – giną. Wysypujemy go obficie w miejscach, do których przychodzą robotnice. Dobrze sprawdza się jego wykorzystanie w szafkach z żywnością, w których te owady się zagnieździły. Unikamy w tych miejscach stosowania środków chemicznych.

Jest to dobry sposób na mrówki, które przychodzą do pomieszczeń mieszkalnych. Można go używać, jeżeli w domu są dzieci i zwierzęta. Wykorzystanie proszku do pieczenia będzie bezpieczniejszą metodą eliminacji mrówek. Jeżeli się uda, nie trzeba będzie sięgać po środki chemiczne.

Trudniej jest wysypać proszek na obszarze ogrodu. Można jednak spróbować przyrządzić roztwór proszku do pieczenia i wody. Za jego pomocą można spryskać większe powierzchnie gleby.

Jak ekologicznie zwalczać mszyce? Podpowiadamy!

Sposób na mrówki: sól

Sposób na mrówki, to także oprysk z roztworu soli kuchennej. Ewentualnie można ją także wysypać w miejscu, w którym zauważamy przechodzące owady. Dobry efekt przyniesie wylanie wrzątku z solą na mrowisko. Tej metody nie można stosować w ogrodzie. Sól wypali mrówki, ale także pielęgnowane przez nas rośliny. Podobny efekt uzyskamy, stosując zamiast soli – popiół z ogniska. Będzie on bezpieczniejszy w ogrodzie.

Sposób na mrówki: cynamon 

Sposób na mrówki to wykorzystanie przyprawy, jaką jest cynamon. Rozsypanie go w miejscu, w którym pojawiły się owady, spowoduje ograniczenie ich przechodzenia. Efekt może nie nastąpić szybko. Jest to jednak metoda, która zahamuje wędrówki mrówek. Cynamon można rozsypać także w ogrodzie warzywnym. Tym sposobem zabezpieczymy korzenie roślin uprawnych przed zgryzaniem.

Z cynamonu można wykonać roztwór, służący do oprysków. Pół łyżeczki cynamonu lub olejku eterycznego trzeba zmieszać ze szklanką wody. Za pomocą wacika można rozprowadzić taki płyn w miejscu, przez które przechodzą mrówki. Taki zabieg powtarzany każdego dnia, wyeliminuje niechciane owady.  

Sposób na mrówki: ocet na mrówki

Ostry zapach octu odstrasza mrówki. Do zwalczania owadów wykorzystuje się jego roztworów. Taką samą ilość wody i octu przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Można do tego dodać trochę soku z cytryny. Roztwór przed każdym użyciem trzeba wstrząsnąć. Wykonujemy nim oprysk miejsc, w których widziane były mrówki. Czynność powtarza się do momentu wyeliminowania niechcianych owadów.

Jakie są ekologiczne sposoby na pozbycie się mrówek?

Mrówki to owady pożyteczne i warto o tym pamiętać zanim zdecydujemy się na ich zwalczanie w naszym ogrodzie. O ile nie są dla nas bezpośrednio uciążliwe i nie niszczą upraw, radykalne kroki nie są konieczne. Jeżeli jednak decyzja już zapadła, to sposób ich zwalczania powinien zostać umiejętnie dobrany mając na uwadze rolę i funkcję ogrodu, jego dostępność dla dzieci oraz bliskość ujęć wody pitnej czy zbiorników zarybionych. Pierwszym krokiem mogą być mniej inwazyjne, ekologiczne metody walki. Najprostszym sposobem jest zasadzenie roślin odstraszających. Mięta pieprzowa, tymianek pospolity, majeranek ogrodowy czy lawenda wąskolistna zniechęcą mrówki do pozostania w naszym ogrodzie, a dodatkowo posłużą jako aromatyczne zioła w kuchni. Jeżeli to nie pomoże, skuteczniejsze będą samodzielnie przygotowane, ekologiczne biopreparaty. Do walki z mrówkami szczególnie zaleca się gnojówkę z piołunu oraz wyciąg z wrotycza.

                                                                                                                                     - odpowiada dr inż. Tomasz Mróz

Sposób na mrówki: preparaty 

Sposób na mrówki, gdy zawiodły wszystkie domowe rozwiązania, to użycie preparatu chemicznego. Do zwalczania owadów trzeba więc użyć granulatu, aerozolu, płynnego środka, bądź też trutki pokarmowej.

Środek na mrówki w postaci sprayu zniszczy robotnice, które pozostają w ruchu, bo wyszły ze swojego gniazda. To rozwiązanie spowoduje ograniczenie liczby szkodników. Działa szybko i bezpośrednio. Gdy mrówek jest niewiele, przynosi to efekt całkowitego ich wyniszczenia. Środki w postaci aerozolu wykorzystuje się także do opryskania powierzchni wokół szczelin, pęknięć murów i otworów, którymi przedostają się mrówki. Oprysku dokonujemy w okolicy brzegów okien i drzwi, przewodów i listew podłogowych.

Jeżeli w pobliżu domu mamy całe gniazdo, aerozol nie pomoże. Wtedy można zastosować granulat, lub trutkę pokarmową o działaniu owadobójczym. Mrówki rozprowadzą ją po gnieździe i nakarmią królową, znoszącą jaja. Larwy po zjedzeniu takich środków, stają się bezpłodne. Trutkę umieszcza się tam, gdzie chodzą robotnice. Preparaty chemiczne mogą działać szkodliwie na mrówki, ale także na inne owady, także pożyteczne w gospodarstwie.

Do zwalczania mrówek używane są także środki chemiczne na bazie boraksu lub kwasu borowego. Mrówki nie uodporniły się na te substancje. Trutkę można wykonać samodzielnie, wykorzystując 1 gram boraksu, 18 gramów wody i 7 gramów cukru.