Bardzo dużo roślin ma właściwości odstraszające i zniechęcające szkodniki. Niektóre gatunki posadzone razem tworzą też zgrane duety odporne na choroby. Prawidłowe zaplanowanie nasadzeń pozwoli nam uniknąć wielu kłopotów w trakcie ogrodniczego sezonu. Oto kilka propozycji naturalnej ochrony roślin.

Nicienie glebowe

Aksamitki i nagietki są niezwykle pomocne w zwalczaniu nicieni glebowych. Uroczo przy tym wyglądają na obrzeżach rabat lub jako wypełnienie w pustych miejscach. Obie rośliny wydzielają specyficzny zapach, który odstrasza przy okazji letnie zmory, czyli muchy i komary.

Mszyce

Natura wymyśliła też sposób na mszyce. Owady te stracą zainteresowanie naszą rabatą, jeśli znajdą się na niej cząber ogrodowy, lawenda albo nasturcja.

Mrówki

Wytworną i odporną parę tworzą róża z lawendą. Taki duet zniechęci do siebie zarówno mszyce, jak i mrówki. Te drugie bywają niezwykle uciążliwe szczególnie na działkach w pobliżu lasów. Właśnie dlatego warto tam zasadzić majeranek, miętę polną, a także roszpunkę, wrotycz pospolity lub bylicę piołun. Piołun nie tylko odstrasza mrówki, lecz zapobiega też chorobie grzybowej – rdzy porzeczkowo-wejmutkowej występującej na czarnej porzeczce. Orzech włoski to kolejny gatunek nielubiany przez mrówki. Ma także wiele innych zalet – szybko rośnie, ekspresowo się regeneruje, daje wyśmienite bakalie i zapewnia cień.

Myśląc także o pożytecznych owadach, takich jak pszczoły, możemy wspomóc je tworząc łąki kwietne. Dzięki temu zwiększymy ich szanse na przeżycie i stworzymy doskonałe miejsce do zbioru nektaru. Możesz wykonać swoje mieszanki lub kupić gotowe, które mają odpowiednie proporcje różnych roślin.

Ślimaki

Gorczyca, czosnek, cebula oraz tymianek znajdują wiele zastosowań
w ogrodzie – cieszą oczy, są doskonałymi przyprawami, a ponadto odstraszają ślimaki. Na te ostatnie szkodniki skuteczne są również: nasturcja, szałwia i hyzop. A jeśli chcemy mieć z nimi spokój, warto posadzić rośliny odporne na ślimaki. Zaliczają się do nich funkie o grubych liściach, np.  odmiany 'Francee' i 'Halcyon'.

Bielinek kapustnik

Wspaniały motyl bielinek kapustnik, kiedy jest larwą, potrafi wyrządzić duże szkody w ogrodzie. Naturalnym odstraszaczem są posadzone na obrzeżach warzywnika koper, szałwia, rozmaryn, tymianek, mięta pieprzowa i bylica.

Mączniak rzekomy

Jeśli pod drzewkami owocowymi, krzewami róż lub truskawkami posadzimy czosnek albo szczypior, szybko pozbędziemy się problemu związanego z jesiennym atakiem mączniaka.

Gryzonie

Nawet na małe gryzonie, takie jak myszy, natura znalazła sposób – do wizyt w naszym zielonym raju zniechęcą je wilczomlecz, nostrzyk, czosnek, szachownica cesarska, słonecznik lub odmiana narcyza 'La Riante'. Krety zaś nie będą drążyć tuneli koło rabat, w sąsiedztwie których rosną komosa, czosnek, aksamitka, bylica, bez czarny lub żywotnik.

Laurowiśnia wschodnia i kolendra są roślinami o wysokiej odporności na większość chorób i szkodników. Posadzone nawet przez nowicjuszy powinny gwarantować sukces w uprawie.

Zuzanna Wasiluk