Więcej o roślinie poniżej:

Śniedek Ornithogalum

kategoria:  cebulowe

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  30-120 cm

mrozoodporność:  do -15°C (gatunki gruntowe)

zimowanie: pomieszczenia, 2-8°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, próchnicza

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  biała, żółta, pomarańczowa, czerwona, zielonkawa

pokrój: wzniesiony

okres kwitnienia:  kwiecień-maj; lipiec-wrzesień

wysiew: jesień

rozmnażanie: cebulki przybyszowe, siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, balkony, kwiaty cięte, tarasy, pomieszczenia

tempo wzrostu:   szybkie

Większość śniedków wyróżnia się śnieżnobiałymi kwiatami, które pojawiają się od kwietnia. Jedynym gatunkiem niezimotrwałym (kwitnącym latem) jest Ornithogalum dubium. Gatunek ten jest wyjątkowy także dlatego, że jako jedyny nie zawiązuje białych kwiatów.

Na rynku są dostępne odmiany o kwiatach wybarwionych na pomarańczowo, czerwono i żółto. W niektórych częściach Polski śniedek nazywany jest śpioszkiem, gdyż w pochmurne dni ma zamknięte kwiaty. Znanym białym gatunkiem jest śniedek baldaszkowaty.  

Śniedki, w zależności od odmiany, osiągają wysokość od 15 do 75 centymetrów. Pojedyncze gwiazdkowate kwiaty mogą być zebrane zarówno w luźne, jak i gęste grona.   

Śniedki uwielbiają wysoką wilgotność powietrza. Rośliny rosną najlepiej w miejscach słonecznych do półcienistych, w przepuszczalnym, raczej piaszczystym podłożu. 

Cebulki odmian zimotrwałych sadzi się jesienią na głębokość 10 centymerów. Rośliny rozmnaża się przez cebulki przybyszowe od późnego lata do jesieni. Niezimotrwałe odmiany kwitnące latem sadzi się od kwietnia do maja na głębokość 5 centymetrów. Przed nadejściem mrozów cebulki tych odmian należy wykopać i zimować w suchym substracie, w chłodnym, lecz bezmroźnym pomieszczeniu. 

Zimotrwałe śniedki nadają się do sadzenia w obrębie nasadzeń krzewiastych i na kwiatowych łąkach. Śniedki mogą rosnąć latami na jednym stanowisku, wówczas samoistnie się rozmnażają. Wysokie odmiany letnie do-brze wyglądają na rabatach mieszanych i nadają się na kwiat cięty.   

Ornithogalum  dubium nadaje się do uprawy w mieszkaniu. Jeśli posadzimy go jesienią do doniczki, rozkwitnie zimą.