Kiedy sadzimy tulipany?

Cebulki tulipanów sadzimy jesienią, na 6-8 tygodni przed spodziewanymi przymrozkami, ponieważ potrzebują czasu, żeby się dobrze ukorzenić przed mrozami. W chłodniejszych rejonach kraju może to być już wrzesień lub październik. W cieplejszych częściach Polski cebulki możemy sadzić nawet na początku grudnia – i tak pięknie zakwitną w kolejnym roku.

A co zrobić, gdy zapomnieliśmy o posadzeniu cebul jesienią? Czy posadzić je wiosną po rozmarznięciu gleby? Absolutnie nie! Nie powinno się sadzić tulipanów wiosną. Rośliny może i wykiełkują, ale nie wytworzą liści, ani tym bardziej kwiatów. Najprawdopodobniej cebule po prostu zgniją.

Najlepsze stanowisko dla tulipanów

Tulipany preferują stanowiska ciepłe i pełne słońca. Najlepsze są miejsca zaciszne i osłonięte od wiatru. Przed zasadzeniem zadbajmy o podłoże, które powinno być żyzne, próchnicze, lekko kwaśne i przepuszczalne. Tulipany nie lubią miejsc o nadmiernej wilgotności - cebule są wrażliwe na choroby o podłożu grzybiczym. Przed sadzeniem przekopmy ziemię, odchwaśćmy i zasilmy kompostem lub nawozem mineralnym wieloskładnikowym o spowolnionym działaniu.

Jak sadzić tulipany?

Cebulki sadzimy głęboko. Zasada jest taka, żeby sadzić je na głębokość trzykrotnie większą niż wysokość cebuli. Umieszczamy cebulkę spiczastym końcem do góry po czym przykrywamy ziemią i mocno dociskamy. A jak gęsto sadzić tulipany? Najlepiej co 10-15 cm w rzędzie. Tulipany równie pięknie wyglądają sadzone w grupie w odległościach co 5 cm.

Żeby odstraszyć myszy i krety najlepiej umieścić cebulki w specjalnych koszyczkach z dużą ilością otworów. Jak sadzić tulipany w koszyczkach? Na spód sypiemy warstwę podłoża, następnie układamy cebule piętkami do dołu. Wkopujemy pojemnik na rabatę, tak by jego brzeg znajdował się na równi z poziomem gleby. Cebule posadzone w ten sposób będzie łatwo wykopać, gdy rośliny już przekwitną. Jeśli przez dłuższy czas panuje susza, należy podlewać cebule, do czasu, gdy ziemia zamarznie.

Tulipany bardzo dobrze rosną w doniczkach. Pojemnik należy do połowy wypełnić uniwersalnym podłożem i posadzić cebulki na głębokości trzykrotnie większą od ich wysokości, z zachowaniem kilkucentymetrowych odstępów między nimi. Cebule sadzimy we wrześniu lub październiku. Przed nadejściem mrozów donice wkopujemy w ziemię, owijamy materiałem termoizolacyjnym (agrowłókniną czy matą słomianą) lub zabezpieczamy kartonem lub styropianem. Wraz z końcem marca zdejmujemy osłony i wykopujemy zadołowane pojemniki.

Tulipany po kwitnieniu

Posadzone jesienią tulipany, w zależności od odmiany, kwitną przez całą wiosnę. Po uschnięciu kwiatów i zaschnięciu liści cebule tulipanów wykopujemy. Następnie suszymy, oczyszczamy z resztek liści i umieszczamy w suchym i ciemnym miejscu. Wykopując cebule sprawiamy, że w kolejnym sezonie wyrosną z nich zdrowe i bujne kwiaty.