Więcej o roślinie poniżej:

Rozmaryn (Rosmarinus)

kategoria:  doniczkowe, zioła

stanowisko:   słońce

wysokość:  do 1 m

zimowanie: pomieszczenie, 2-8°C

mrozoodporność:  do 0°C

odczyn gleby:  lekko zasadowy

preferencje glebowe: przepuszczalna, piaszczasto-gliniasta

podlewanie:  mało

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  niebieska, fioletowa, różowa

pokrój: wzniesiony, krzaczasty

okres kwitnienia: luty-kwiecień

wysiew: wiosna

rozmnażanie: siew, sadzonki zielne

trwałość liści:  zimozielone

zastosowanie:  balkony, tarasy, rabaty, pomieszczenia, roślina jadalna

tempo wzrostu:   szybkie

Rozmaryn należy do najlepiej znanych ziół śródziemnomorskich. Jego niebieskofioletowe (do białawych) kwiaty pojawiają się wiosną, niekiedy pojedynczo także latem. Rozmaryn może być wykorzystywany do celów dekoracyjnych oraz kulinarnych; jego aromatyczne, wiecznie zielone liście (zarówno świeże, jak i suszone) są popularną przyprawą kuchenną. Rozmaryn jest rośliną długowieczną, może osiągać ponad 2 m wysokości.

Krzewy lubią ciepłe, słoneczne stanowiska, tylko w takich miejscach osiągają duże rozmiary i wytwarzają odpowiednio dużą ilość olejków eterycznych. Rozmaryn sadzimy do dobrej jakościowo ziemi dla roślin doniczkowych.

Od wiosny do jesieni podlewamy umiarkowanie, ale między podlewaniami nie dopuszczajmy do wysuszenia bryły korzeniowej. Doniczkę ustawiamy na cokole.

Aby rośliny prawidłowo się rozwijały, muszą być zasilane co dwa tygodnie na przestrzeni od lutego/marca do sierpnia dobrej jakości nawozem zasobnym w potas.

Aby rośliny utrzymały ładny, zwarty pokrój, krzewy przycinamy co roku albo w lutym/marcu, albo po kwitnieniu. Rozmaryn nie należy do roślin szybko rosnących.

 

Rozmaryn znosi temperatury do -10°C. Kwatera powinna być jasna i chłodna (0-10°C). Podlewamy umiarkowanie. Podczas ciepłej zimy rośliny mogą zimować na dworze (doniczka ocieplona folią i matami).

Za jedną z najbardziej wytrzymałych na mrozy uznawana jest odmiana ‘blue winter’. Jej zielonoszare liście są wyjątkowo aromatyczne.