Olbrzymie zainteresowanie, jakie mniej więcej dwie dekady temu towarzyszyło pojawieniu się wytrzymałych, odpornych na szkodniki i choroby róż rabatowych i krzaczastych, sprawiło, że formy wielkokwiatowe straciły na znaczeniu. Dziś powoli odzyskują utraconą pozycję.

Uprawa róż rabatowych przed laty wiązała się ze stosowaniem środków ochrony roślin – było to niezbędne, aby rośliny nie padały ofiarą chorób i szkodników. To oczywiście odbijało się negatywnie na środowisku, przez co skala uprawy róż wielkokwiatowych stopniowo malała. Hodowcy nie dali jednak za wygraną; owocem ich wytężonej, wieloletniej pracy jest szereg przepięknych wielkokwiatowych odmian wyróżniających się doskonałym zdrowiem i bujnym kwitnieniem. Najistotniejsze jest to, że nowe odmiany uprawia się bez środków ochrony.

 


  

Nowe odmiany róż wielkokwiatowych

Prezentowane tu odmiany są na razie dostępne póki co jedynie na rynku niemieckim, warto jednak zapamiętać ich nazwy, aby w przyszłości, gdy pojawią się także u nas, mieć pełne rozeznanie w ofercie. Niektóre z odmian zostały wyróżnione prestiżowym atestem ADR, przyznawanym przez grupę specjalistów tylko bardzo wytrzymałym i bujnie kwitnącym roślinom. Do odznaczonych odmian wielkokwiatowych należą m.in. ‘Eliza’, ‘Grande Amore’, ‘Inspiration’, ‘Elina’ i ‘Berolina’. Wielce miarodajnym źródłem wiedzy na temat wytrzymałości róż jest sporządzona przez ekspertów lista, na której, oprócz róż certyfikowanych, znajduje się szereg odmian niecertyfikowanych, niemniej uznanych za wytrzymałe i godne polecenia. Na tej prestiżowej liście znalazły się m.in. takie odmiany, jak różowa ‘Focus’ i białawoczerwona ‘Nostalgie’.

Najciekawsze aranżacje z róż wielkokwiatowych uzyskuje się w wyniku łączenia roślin w nieduże, liczące od 3 do 5 krzewów nasadzenia. Do tylnej części rabatowych aranżacji najlepiej nadają się mocne odmiany o wyprostowanym pokroju, osiągające wysokość do 150 cm. Dolne partie krzewów, zwykle pozbawione pędów i nieulistnione, powinno się maskować roślinami towarzyszącymi, m.in. bylinami, przy których róża w pełni może eksponować swoje walory, jak bodziszekprzywrotnik. Aby mieć łatwy dostęp do roślin podczas pielęgnacji, w obrębie nasadzeń należy założyć ścieżki. Maskowanie nie jest konieczne w przypadku nowszych odmian, takich jak ‘Ambiente’, które mają bardziej rozłożysty pokrój i łatwiej integrują się z otoczeniem.

(zdj.: Fotolia.com)

Kolory tęczy na płatkach róży

Dobór kolorów pozostaje wyłącznie kwestią gustu i zamiłowania do konkretnych barw. Bardzo romantyczny duet tworzą róże o kwiatach wybarwionych morelowo, łączonych z filigranową gipsówką. Zdecydowanie większą siłę wyrazu mają aranżacje łączące różowe lub czerwone róże, strukturalne trawy ozdobne, do których zaliczany jest m.in. miskant, oraz kwitnące w płomiennych kolorach byliny i gatunki jednoroczne, jak cyniakuklik. Oryginalnym rozwiązaniem aranżacyjnym jest oczywiście wprowadzenie kontrastów. Te można uzyskać m.in. z połączenia kremowo kwitnących róż z fioletowo kwitnącą szałwią lub kocimiętką.

Niedostępne jeszcze na polskim rynku nowości można zastąpić podobnymi wizualnie odmianami z rodzimej produkcji szkółkarskiej; wszystkie mają rekomendację Związku Szkółkarzy Polskich. Polskim odpowiednikiem odmiany ‘Focus’ może być Rosa rugosaMoje Hammarberg’, odmiana ‘Velvet Alibi’ przypomina polska ‘Erotica’, a ‘Golden Tower’ – wielokwiatowa ‘Arthur Bell’, odporna na mączniaka i czarną plamistość liści.

Odmianę ‘Eliza’ zastępuje ‘Queen Elizabeth’, należąca do grupy róż wielokwiatowych. Sadzi się ją w tle rabaty, gdyż osiąga ok. 1,5 m wysokości, ‘Grande Amore’ to np. ‘Ingrid Bergman’, dzięki gęstemu ulistnieniu nadająca się na rabaty i żywopłoty; natomiast ‘Inspiration’ to nasza ‘Ambasador’. Warto pamiętać, że podobieństwo dotyczy zwłaszcza cech zewnętrznych: głównie wybarwienia kwiatów, wielkości oraz pokroju krzewu.

 

Nowe odmiany róż wyróżnione atestem

Eliza

Odmiana ta wyróżnia się różowymi kwiatami i bardzo bujnym kwitnieniem. Krzewy osiągają wysokość 90 cm, prezentują się doskonale w nasadzeniach z takimi roślinami towarzyszącymi, jak kocimiętka i gipsówka o drobnych białych kwiatach.

Grande Amore

Wyjątkowo efektowna róża o czerwonych kwiatach. Krzewy tej odmiany dorastają do 80 cm.

Inspiration

W okresie kwitnienia kwiaty tej odmiany mienią się różnymi odcieniami różu, czerwieni i żółtego. Krzew dorasta do 80 cm. Jedną z odmian odznaczono atestem ADR, przyznawanym tylko bardzo wytrzymałym.

Cappuccino

Kwiaty nie mają, jak sugeruje nazwa, koloru kawy z mlekiem, lecz są żółte. Krzewy osiągają wysokość 70 cm.

Julia

Szczególną uwagę przyciągają u tej odmiany białe płatki z mocnym czerwonawym zadmuchem. Kwiaty pachnące, krzewy wysokości od 80 do 90 cm.

Velvet Alibi

Klasyczna odmiana o dużych, aksamitnych, pełnych kwiatach. Krzewy osiągają wysokość 80 cm, mają zwarty pokrój.

Golden Tower

Odmiana kwitnąca na żółto, wyróżniająca się bardzo długimi pędami (maksymalnie 130 cm).

Ambiente

Jest łatwa w pielęgnacji, wyróżnia się krzaczastym pokrojem i doskonale prezentuje się na bylinowej rabacie. Tu w towarzystwie żurawki.

Focus

Należy do nowej generacji róż wielkokwiatowych, wyróżniających się nie tylko nietuzinkową urodą, ale też imponującą wytrzymałością. Dorasta do 70 cm.