O ile przedwiośnie z pewnością należy do roślin cebulowych, to późna wiosna jest niepodzielnym królestwem azalii i różaneczników. Nie da się obok nich przejść obojętnie, zawsze wzbudzają mój niekłamany zachwyt. Niewiele roślin może pochwalić się taką różnorodnością kolorów i kształtów kwiatów. Ale w życiu nie ma niczego za darmo… Różaneczniki należą do grupy wrzosowatych, więc potrzebują żyznej, dość przepuszczalnej i kwaśnej (4,5–5,5 pH) gleby. Preferują ciepłe, zaciszne i półcieniste stanowiska. Dobrze czują się w pobliżu wysokich drzew o głębokim systemie korzeniowym, np. sosen, jodeł czy dębów.

Azalie, ze względu na kolorowe liście, stanowią jesienią dodatkową ozdobę. Na ich wybarwienie bezpośredni wpływ ma pogoda. Jeśli dzień jest słoneczny, a noc mroźna, liście są wtedy silnie stymulowane do zmiany koloru. Kiedy już opadną, pozostawiam je na ziemi. Stanowią ściółkę chroniącą korzenie rośliny. Po pewnym czasie ulegną rozkładowi i użyźnią glebę.

Anna Walicka

Odmiany azalii i różaneczników polecane przez naszą użytkowniczkę:
1. 'KABARETT' – piękna odmiana o dużych, lilioworóżowych kwiatach. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Dorasta do 1,6 m wysokości.

2. 'SAPPORO' to mieszaniec różanecznika jakuszimańskiego. Ma duże, białe kwiaty z bordowym rysunkiem na środkowym płatku. Osiąga ponad metr wysokości.  

3. 'PRINCESS ANNE' – różanecznik drobnokwiatowy, do 50 cm wysokości. Kwiaty są cytrynowożółte, drobne, z dekoracyjnymi, długimi pręcikami. Kwitnie w maju.

4. 'SARINA' – azalia wielkokwiatowa. Po 10 latach dorasta do 1,5 m. Ma duże, łososioworóżowe kwiaty ze złotopomarańczową plamką. Kwitnie na przełomie maja i czerwca.

5. 'PERSIL' – azalia wielkokwiatowa, o luźnym pokroju. Rośnie wolno i po 15 latach osiąga ok. 1,5 m wysokości. Ma białe kwiaty ze złotożółtą plamką. Kwitnie pod koniec maja i na początku czerwca.

6. 'GOLDEN FLARE' jest to odmiana wielkokwiatowa, o wzniesionym pokroju i dużych, kulistych kwiatostanach. Kwiaty są bardzo dekoracyjne, jasnożółte, z brzoskwiniowo-pomarańczową plamką na środkowym płatku. Wysokość do 1,8 m.

7. 'PFAUENAUGE' – ten różanecznik ma pokrój płaskokulisty. Po 10 latach osiąga wysokość 1,2 m i szerokość 1,5 m. Ma bardzo duże, otwarte, lilioworóżowe kwiaty o fryzowanych płatkach z dużą, winnoczerwoną plamką i białymi pręcikami.

8. 'CANNON'S DOUBLE' – amerykańska odmiana azalii z 1991 r., silnie rosnąca. Ma wielobarwne kwiaty w odcieniach żółci, kremu i różu. Kwitnie od końca maja do połowy czerwca. Wysokość do 1,2 m.

9. 'NOVA ZEMBLA' – odmiana różanecznika katawbijskiego, szczególnie polecana ze względu na obfite kwitnienie oraz dobrą mrozoodporność. Stare okazy osiągają nawet 2,5 m wysokości. Ma piękne, rubinowoczerwone kwiaty ze srebrnymi pręcikami, które na tle czerwieni mienią się jak klejnociki. Kwitnie na przełomie maja i czerwca.

10. 'UMPQUA QUEEN' – silnie rosnąca, amerykańska odmiana azalii. Ma duże, intensywnie żółte, półpełne kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany. Wysokość do 1,2 m.

Więcej na podobny temat przeczytasz tutaj.