Najgroźniejszą chorobą różaneczników jest fytoftoroza. Na zainfekowanych korzeniach tworzą się jasnobrązowe, szybko ciemniejące plamy. Porażone rośliny przestają rosnąć. Ich liście stają się jasnozielone lub szarawe, a następnie zwijają się łódeczkowato wzdłuż nerwu głównego i pozostają na roślinie. W razie stwierdzenia pierwszych objawów należy natychmiast zastosować preparat Ridomil Gold MZ Peptide 67,8 WG.

Brązowienie brzegów i wierzchołków liści jest najczęściej następstwem pojawiających się niekorzystnych warunków atmosferycznych (wahaniom temperatury można zapobiegać, stosując do okrywy krzewów agrowłókninę). Następnie uszkodzoną tkankę zasiedlają grzyby. Warto wówczas zastosować preparaty grzybobójcze, np. Topsin M 500 SC lub Polyram 70 WG. Gdy na liściach pojawią się różnej wielkości i barwy plamy, to oznaka porażenia przez grzyby. Zainfekowane krzewy wolniej rosną i przestają być ozdobne.

Należy wówczas zastosować preparat Topsin M 500 SC. Ten sam środek jest skuteczny, gdy na liściach pojawią się objawy mączniaka prawdziwego (biały mączysty nalot) czy szarej pleśni. Zamiennie powinno się stosować także preparat Score 250 EC. W razie stwierdzenia objawów szarej pleśni należy wykonać zabieg środkiem Switch 62,5 WG lub Rovral Aquaflo 500 S.C.

Szkodnikiem atakującym różaneczniki jest też opuchlak truskawkowiec. Larwy tego chrząszcza żerują na podziemnych organach rośliny, uszkadzając szyjkę korzeniową i korzenie. Zaatakowane krzewy więdną i zamierają. Wiosną owady dorosłe wygryzają zatokowate dziury na brzegach liści. Owady żerują w nocy, dlatego zabieg chemiczny przeprowadzamy późnym wieczorem i powtarzamy po tygodniu. W tym celu można wykorzystać na przykład Karate Zeon 050 CS.

Oprócz opuchlaka na pędach i pąkach pojawiają się również kolonie mszycy azaliowej. Żerują w koloniach na dolnej stronie pędów wierzchołkowych i na pąkach kwiatowych. Deformują liście i niszczą pąki kwiatowe. Po zauważeniu pierwszych mszyc rośliny należy opryskać preparatami Karate Zeon 050 SC lub Sumi-Alpha 050 EC.