Natura bez przerwy zaskakuje mnie bogactwem barw oraz kształtów. Niektóre z domowych i ogrodowych roślin mają kwiaty i liście wyglądające jak prawdziwe serca. Ponieważ niedługo walentynki, postanowiłam przy tej okazji wspomnieć właśnie o nich.

  1. Anturium to wiecznie zielona roślina. W Polsce uprawia się ją w doniczkach. Ma kwiaty w kolorach od czerwonego do jasnozielonego, ale zdarzają się też i odmiany wielobarwne. Wymaga stanowiska ciepłego i jasnego, choć nie lubi bezpośredniego przebywania w promieniach słonecznych. Najlepiej rośnie w temperaturze powyżej 15 °C. Zraszanie jest dla niej niekorzystne, lepiej podlewać ją do podstawki.
  1. Hoja kerri należy do grupy sukulentów. Ze względu na swój oryginalny kształt jest nazywana hoją walentynkową. Trzeba przyznać, że wyjątkowo dekoracyjnie roślina ta wygląda w czerwonej czy ciemnoróżowej doniczce. Jest też przy okazji doskonałym prezentem dla początkujących ogrodników, ponieważ nie ma dużych wymagań. Preferuje zdecydowanie stanowiska słoneczne, ale nie południowe, bo liście mogą wówczas ulec poparzeniu. Najlepsze dla niej podłoże to gleba przepuszczalna i próchniczna. Rozmnaża się przez sadzonki, szybko więc można doczekać się całej kolekcji i w następnym roku obdarować bliskich zielonym sercem.
  1. Z kolei w ogrodzie sercowatymi liśćmi pyszni się tropikalny kokornak. Są one duże i zielone, ale skręcają się i żółkną już przy pierwszych jesiennych przymrozkach.
  1. Następną rośliną do złudzenia przypominającą serce jest grzybień biały. Zdobi on ogrody od czerwca do września.
  1. Serduszkaokazałe to byliny mrozoodporne. Są wymagające i lubią ziemię wilgotną oraz próchniczną, jak również lekko zacienione stanowiska. Za nasze starania odwdzięczają się oryginalnymi kwiatami.