Co warto wiedzieć o uprawie rycynowca?

Znajoma dała mi kilka nasion kasztanowca jednorocznego? Zastanawiam się, jak je wysiać i jak potem uprawiać tę roślinę. Proszę o radę. 

Kasztanowiec jednoroczny to nazwa potoczna. Roślina, o której mowa, to rącznik pospolity (Ricinus communis L.), znany także jako rycynowiec. Pochodzi ona z rodziny wilczomleczowatych, więc jest bardzo trująca! Jej uprawa nie jest skomplikowana. Nasiona wysiewamy na początku marca do wielodoniczek. Przed siewem namaczamy je w wodzie na 20-24 godziny. Następnie doniczki ustawiamy na ciepłym i widnym parapecie.

Rącznik wysadzamy na stałe stanowisko w maju, gdy minie niebezpieczeństwo występowania przygruntowych przymrozków. Jest on bowiem bardzo wrażliwy na mróz – nawet 1°C poniżej zera powoduje całkowite obumieranie młodych roślin. Dorosłe okazy wytrzymują do -3°C. 

 

Jak pielęgnować anturium?

Moje anturium zmarniało. Jak je pielęgnować, by znowu było piękne? 

Anturium jest ciepłolubne i musi mieć zapewnioną wysoką temperaturę – ok. 22-23°C. Roślina ta potrzebuje także dużej wilgotności powietrza. Radzę więc w pobliżu doniczki ustawić spodeczek z wodą, która parując, zwiększy wilgotność. Oprócz tego warto także raz dziennie zraszać liście letnią wodą. Anturium podlewamy z umiarem. Jeśli zauważymy, że ziemia jest sucha, wlewamy wodę i czekamy 15-20 min. Po tym czasie wylewamy jej nadmiar z podstawki lub osłonki doniczki. Zbyt obfite podlewanie lub nadmierne przesuszanie mogą spowodować żółknięcie liści.

 

 

Czy mogę uwarzyć piwo z własnego chmielu?

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga chmiel i czy da się z niego uwarzyć piwo?

Do uprawy chmielu przede wszystkim potrzebna jest silna podpora. Najlepiej, jeśli będzie to mur lub ściana pergoli. Roślina ta preferuje stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatrów. Wymaga także gleby żyznej o odczynie obojętnym lub delikatnie zasadowym (pH 7-7,5). Chmiel jest byliną dwupienną  – kwiaty (szyszki) wytwarzają tylko odmiany żeńskie. Sadzonki można pozyskać wiosną z ubiegłorocznych pędów lub przez dzielenie karp korzeniowych. Jeśli jednak zakupimy je z plantacji, będziemy mieli pewność, że roślina jest zdrowa.

Szyszki z własnej uprawy oczywiście nadają się do przetwarzania. Zbieramy je późnym latem. Proszę tylko pamiętać, że piwa nie warzy się z samego chmielu. Do tego celu potrzebny jest np. jęczmień. Sam chmiel w piwowarstwie pełni funkcję przyprawy

 

Dlaczego hortensja nie kwitnie?

Moja hortensja w ubiegłym sezonie słabo kwitła. Zastanawiam się, czy może teraz, na wiosnę, powinnam ją jakoś przyciąć albo zasilić nawozem?  

Potrzeba i rodzaj cięcia zależy od odmiany krzewu. Hortensja ogrodowa kwitnie na drugorocznych pędach, zatem obcięcie łodyg powstrzyma ten proces. Z kolei hortensja bukietowa i drzewiasta mogą być przycinane regularnie, ponieważ zawiązki kwiatów wytwarzają się wyłącznie na tegorocznych pędach. Oprócz prawidłowego cięcia przy pielęgnacji tych roślin istotne jest również nawożenie, najlepiej preparatami przeznaczonymi konkretnie dla hortensji. Rośliny zasilamy co 2 tygodnie od kwietnia do października. Należy również pamiętać o częstym i obfitym podlewaniu