Autorem poniższego tekstu oraz zdjęć jest czytelnik magazynu "Przepis na Ogród" - Gabriel Grzegorczyk z Bojanowa.

 

„Większość naszych bukszpanów pochodzi z własnej uprawy. Jeśli jednak kupuję sadzonkę, uważnie patrzę, czy można ją przyciąć i nadać jej kształt”Gabriel Grzegorczyk.

 

Dużo miejsca w naszym ogrodzie zajmują żywopłoty oraz obwódki z bukszpanów. By ładnie wyglądały, trzeba je odpowiednio pielęgnować. Większość krzewów pochodzi z własnej uprawy. Tym zajmuje się moja żona. To ona pobiera sadzonki z bukszpanów, ukorzenia je i sadzi w wolnych przestrzeniach na rabatach. Po około roku młode rośliny są już gotowe do wysadzenia na stałe miejsce

Najstarszy bukszpanowy żywopłot na naszej posesji ma już 10 lat. Krzewy posadziliśmy na przemian w dwóch rzędach, aby obwódka była szersza. Początkowo rośliny przycinałem równo, ale po paru sezonach przy końcach „parkanu” zostawiłem po kępce dłuższych pędów. Z czasem powstały z nich dwie półkule, które złamały płaską formę żywopłotu

Bukszpany szybko rosną i rozkrzewiają się, ale tylko wtedy kiedy są regularnie przycinane. Ten zabieg wykonuję standardowo dwa razy w roku – wiosną i latem – za pomocą ręcznego sekatora. Młode pędy skracam wtedy mniej więcej o jedną trzecią długości.

 

"Początkowo miała być tylko kula, ale wyobraźnia wzięła górę."


Wiem, że niektórzy do
formowania krzewów używają specjalnychszablonów. Ja ich nie potrzebuję. Okrągły kształt nadaję roślinie na wyczucie. Takich bukszpanowychkul w naszym ogrodzie jest sporo. Szczególnie ładnie wyglądają wzdłużścieżki.

Żywopłoty z bukszpanów są niskie, dlatego nadają się na obwódki rabat albo na naturalne ścianki oddzielające poszczególne rodzaje roślin. W środku zielonych otoczek można posadzić m.in. żurawkę, serduszkę, krzewy magnolii i nieduże iglaki. My wstawiamy latem także donice z jukami lub kordylinami

Żywopłoty tworzę też z tui, a pojedyncze figury z jałowca, cyprysików, wierzby japońskiej, trzmieliny i irgi.

 

Ułatwienia przy cięciu żywopłot

Jeśli chcemy przyciąć krzew równo, bez nadawania mu konkretnej formy, przyda się sznurek oraz poziomica. Przy końcach żywopłotu wbijamy paliki. Łączymy je sznurkiem, który odpowiednio poziomujemy. Przycinając krzewy, trzymamy się wyznaczonej linii.

Jeżeli mamy zamiar nadać krzewom jakiś kształt, przygotujmy odpowiedni szablon z drutu, listewek lub kartonu. W takim przypadku cięcie zaczynamy od nałożenia szablonu na krzew. Potem obcinamy pędy, które znajdą się poza obrysem wzornika.

W przypadku gdy bukszpany rosną nierówno, zapełnijmy „puste” przestrzenie, odciągając pędy i mocując je sznurkiem.