Pod koniec sierpnia lub na początku września można jeszcze wysiać koper ogrodowy, rukolę, rzeżuchę (czyli pieprzycę siewną) na bieżące spożycie. Możemy także pokusić się o uprawę ozimą szpinaku – będzie zimował w postaci niewielkich rozet, a do zbioru gotów będzie wiosną.

Można także na rozsadniku wysiać sałatę i endywię, przy czym sałatę również wykorzystujemy do uprawy ozimej, zaś endywię posadzoną pod koniec września możemy okryć włókniną, by urosła i nadawała się do zbioru pod koniec listopada. Część rozsady sałaty również możemy uprawiać w ten sposób, jednak jej liście akumulują znacznie więcej azotanów w porównaniu z endywią uprawianą na zbiór jesienno-zimowy. Warto także pamiętać o roszponce na zbiór jesienno-zimowy.

 

 

By przyspieszyć wschody i ograniczyć parowanie wody, miejsce wysiewu także można okryć białą włókniną. Po wschodach odkrywamy rośliny, zaś przed nadejściem większych mrozów znów zakrywamy.

Roszponka jest skarbnicą witamin i minerałów, dlatego jej spożywanie w okresie jesienno-zimowym jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Później wysiane nasiona (w połowie września) zdążą jedynie wytworzyć małe rozetki, które, podobnie jak szpinak ozimy, będziemy zbierać wiosną następnego roku.

Warzywa do przechowalni

Zebrane warzywa w większości należy przeznaczyć do przechowywania lub do przetworzenia, bo takich ilości, jakie zbieramy we wrześniu, nie będziemy w stanie wykorzystać bezpośrednio. Należy jednak pamiętać, iż tylko odpowiednie warunki przechowywania nie wpłyną na obniżenie wartości witaminowych skarbów.

Najlepiej przechowują się warzywa korzeniowe, kapusty głowiaste, cebula,czosnek, suche nasiona strączkowych oraz dobrze wysuszone zioła. Również dynie mogą być przechowywane przez 2-3 miesiące. Warzywa te muszą być zdrowe i nieuszkodzone. Najlepszym miejscem jest minipiwniczka pod altanką na działce, bo w piwnicach w blokach są zbyt wysokie temperatury. Przechowywane warzywa nie mogą być narażone na przemarznięcie, najlepsza jest temp. 0-5°C. Wyjątkiem są warzywa ciepłolubne, których owoce należy przechowywać w temperaturze 12-14°C.