Nazwa tej groźnej grupy chorób wzięła się od barwy skupień zarodników, które występują na liściach lub innych organach roślinnych. Grzyby te mogą tworzyć pięć odmiennych od siebie rodzajów zarodników, z których każdy ma wyspecjalizowaną rolę. Mogą mieć jednego, ale i dwóch żywicieli. Jedną z najczęściej występujących rdzy w ogrodach jest rdza gruszy i jałowca Gymnosporangium sabinae.

Pierwszym widocznym i charakterystycznym objawem choroby są pojawiające się w czerwcu duże, jaskrawe, żółto-pomarańczowe plamy na liściach gruszy, która jest pierwszym żywicielem tego grzyba. Następnie na spodniej stronie blaszki liściowej, w miejscu plam, powstają szare wypukłe skupienia zarodników grzyba.

 


 

Niekiedy, zwłaszcza na odmianach wrażliwych, objawy choroby mogą pojawić się na ogonkach liściowych i owocach. Porażone liście opadają. Na jałowcu choroba objawia się nabrzmieniami na pędach. Aby zapobiec rdzy, nie należy sadzić blisko siebie gruszy i jałowca (minimum 500 metrów odległości).

Jeśli nasilenie choroby wzrasta, opryskujemy grusze takimi samymi preparatami, jak w przypadku parcha gruszy. Objawy rdzy mahonii Cumminsiella mirabilissima możemy dostrzec na liściach już od wiosny. Pojawiają się na nich jasne przebarwienia, a następnie żółte, rdzawe i fioletowe plamy.

Na spodniej stronie liścia, w obrębie plam, pojawiają się najpierw pomarańczowe, potem rdzawe i brunatne wypukłe brodawki, które są owocnikami grzyba. Grzyb zimuje na roślinach mahonii. Porażone pędy usuwamy i palimy.

Jak wybrać rośliny podczas zakupu

Gdy pojawią się pierwsze objawy, krzewy należy opryskać preparatami zwalczania grzybów. Również na roślinach dziko rosnących możemy znaleźć rdze. Jednym z takich przykładów może być rdza topoli Melampsora spp. Na spodniej stronie blaszki możemy znaleźć żółto-pomarańczowe skupienia zarodników.