Zielony i czerwony to kolory nierozerwalnie związane ze świętami Bożego Narodzenia. W barwy te stroją się także ostrokrzewy Ilex, które mogą się poszczycić kolczasto ząbkowanymi zielonymi liśćmi i czerwonymi owocami, utrzymującymi się na krzewach przez całą zimę.

Wśród licznych gatunków i odmian tego rodzaju znajdziemy i takie okazy, które zadziwiają żółtymi liśćmi i owocami. Warto jak najszybciej zaprosić je do ogrodu, bo jak żadne inne rozpogodzą ponure zimowe dni.

 


 

Ostrokrzewy w kolorach słońca nie lubią przebywać w cieniu. Niektóre, jak np. ‘Rubricaulis Aurea’, tolerują jednak lekki półcień. Najbardziej odpowiadają im stanowiska słoneczne, na których mogą zaprezentować pełnię swej urody.  Wymagania co do podłoża mają jednak podobne do tradycyjnych zielonych ostrokrzewów.

Należy im zapewnić stanowisko wilgotne z dość lekką i najlepiej wzbogaconą wapniem glebą. Złote ostrokrzewy do dobrego rozwoju potrzebują miejsc zacisznych, nienarażonych na częste podmuchy mroźnego wiatru. Konieczne jest także zimowe okrywanie roślin w pierwszym roku po posadzeniu.

Uwaga, tak pięknie prezentujące się na krzewach jagódki – czy to czerwone, czy też żółte – są dla nas bardzo trujące! Ich walory warto jednak podkreślić, wplatając je do bożonarodzeniowych stroików i wieńców. Ozdobne koraliki ostrokrzewu są za to przysmakiem ptaków.