Spis treści:

  1. Czym są pomrowy?
  2. Jak pozbyć się ślimaków - nie używaj pestycydów na trawniku
  3. Jak pozbyć się ślimaków - pułapka na ślimaki z piwem
  4. Jak pozbyć się ślimaków - wełna
  5. Jak pozbyć się ślimaków - miedź
  6. Jak pozbyć się ślimaków - zmniejsz wilgotność
  7. Jak zniszczyć jaja pomrowów zniesione jesienią?

Czym są pomrowy?

U pomrowów wielkich ciało ma zmienną barwę, z przeważającą czernią, brązem lub mieszanym kolorytem w plamki. Osiągają one długość do około 20 cm. Są pozbawione zewnętrznej muszli. Występują one na całym terenie kraju oraz w przeważającej części Europy. Są gatunkiem inwazyjnym, dość żarłocznym. Występują przeważnie na działkach, w ogrodach, na polach uprawnych, tunelach foliowych, szklarniach czy inspektach. Są dość odporne i nie miewają bezpośrednich naturalnych wrogów. Najczęściej lubią gromadzić się w terenach podmokłych, zimują pod kamieniami oraz w zgniłych częściach roślin i traw. Ich głównym przysmakiem są warzywa uprawne, materia organiczna, gnijące resztki roślin.

Jak pozbyć się ślimaków - nie używaj pestycydów na trawniku

Larwy świetlików są jednymi z najbardziej skutecznych drapieżników nowo wyklutych ślimaków, a rozpryskiwanie syntetycznych pestycydów na trawniku nie tylko usuwa szkodniki, ale także zabija pożyteczne owady. Zamiast tego stosuj organiczne techniki pielęgnacji trawnika i pozwól ekosystemowi w naturalny sposób kontrolować ślimaki.

Jak pozbyć się ślimaków - pułapka na ślimaki z piwem

jedną z najskuteczniejszych pułapek na pomrowy czy ślimaki jest niewielki pojemnik czy miseczka wypełniona piwem. Nie są to wybredne stworzenia - wystarczy najtańsze piwo z puszki. Jego zapach jest na tyle intensywny dla nich, by móc odciągnąć je od zjadania liści i owoców ogórka. Wystarczy położyć obok wysokich grządek parę plastikowych pojemników z napojem, a już kolejnego dnia wypełni się pomrowami. Za każdym razem palimy lub niszczymy utopioną plagę ślimaków jak najszybciej. Wydzielają dość nieprzyjemny zapach, który może roznosić się na spora połać działki. W innych przypadkach można skropić niewielką ilością piwa liście cukinii, aby zwabić je w jedno miejsce i usunąć z daleka od upraw.

Jak pozbyć się ślimaków - wełna

Swędząca, szorstka i nieprzyjemna w dotyku ciepła wełna przeszkadza ślimakom tak samo jak ludziom. Nie lubią wspinać się po szorstkiej fakturze. Ubrania wykonane z naturalnej wełny, która została sprasowana i uformowana w granulki sprawdzą się jako strzępki do okrywania wysokich grządek. Mogą być także rozrzucane wokół podstawy podatnych roślin, a następnie podlewane. Materiał będzie szybko się rozszerzał, tworząc grubą matę wełny, po której ślimaki nie będą mogły się wspinać. Trwa to bardzo długo i może nawet pomóc w zwalczaniu chwastów.

Jak pozbyć się ślimaków - miedź

Miedź z płytek reaguje ze śluzem, powodując lekkie porażenie prądem i drażniąc strukturę powłoki ślimaków. Jednak jednym z łatwych sposobów na powstrzymanie ślimaków przed podniesionymi grządkami jest wykonanie miedzianego kołnierza wokół zewnętrznej krawędzi całej grządki poprzez zszywanie lub przybicie gwoździami paska miedzianej taśmy wokół górnej części ramy. Działa to również w przypadku pojemników, w których taśma miedziana może być umieszczona tuż wewnątrz górnej krawędzi garnka czy misy. Warto zaopatrzyć się w kilka takich taśm, które z pewnością ułatwią to zadanie. Niestety w wielu przypadkach ochrona wiórami z drzew liściastych nie jest wystarczająca - pomrowy są dość odporne i z łatwością wspinają się nawet po rozrzuconych kawałkach skorupek jajek.

Jak pozbyć się ślimaków - zmniejsz wilgotność

Unikaj używania luźnych ściółek w miejscach, w których przeważają ślimaki. Omiń słomę, siano i rozdrobnione drewno ściółkowe i zamiast tego wybierz kompost lub kompost liściowy. Dodatkowo unikaj podlewania ogrodu późno w ciągu dnia. Ślimaki, pomrowy (i ich jaja) rozwijają się w mokrych warunkach, zawsze należy je podlewać rano, aby ogród wysychał przed zapadnięciem zmroku. Staraj się przestawić z nawadniania z góry na nawadnianie kropelkowe, które nawadnia w strefie korzeni i utrzymuje liście roślin suche. Ślimaki nie lubią roślin o silnie pachnących liściach, jak wiele zwykłych ziół. Nie lubią też roślin o puszystych lub futrzastych teksturach – np. szałwia. Są one ulubionym pożywieniem wielu różnych drapieżników. Zachęcaj ptaki, ropuchy, żaby i chrząszcze, aby zadomowiły się w Twoim ogrodzie. Staraj się przygotowywać oczka wodne, budki lęgowe dla ptaków oraz ziołowe zagajniki.

Jak zniszczyć jaja pomrowów zniesione latem i jesienią?

Pomrowy i inne ślimaki gromadnie składają jaja w ciepłych i wilgotnych miejscach najczęściej znajdujących się w gąszczu traw czy chwastów. Dodatkowo uwielbiają tworzyć gniazda w wilgotnych i mokrych wiórach drzew liściastych pozostawiając tam liczebną populację przyszłych ślimaków. Najlepszym sposobem jest zebranie jak największej ilości jaj oraz spalenie. Można zastosować także oprysk z pokrzywy lub też inny, mocniejszy środek biochemiczny w momencie, gdy grozi ich plaga na działce.