Więcej o roślinie poniżej:

Polegnatka rozesłana (Sanvitalia procumbens)

kategoria:  jednoroczne

stanowisko:   słońce

wysokość:  10-30 cm

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  lekko kwaśny, obojętny

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, lekka

podlewanie:  dużo

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  żółta, pomarańczowa

pokrój: rozkrzewiony, rozłożysty

okres kwitnienia: czerwiec-październik

wysiew: wiosna

rozmnażanie: siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  balkony, tarasy, rabaty, skalniaki

tempo wzrostu:   szybkie

Polegnatka, której ojczyzną jest środkowa Ameryka, ma słonecznożółte kwiaty przypominające miniaturowe słoneczniki. W nasadzeniach łączonych z krzewami piennymi wyrasta na wysokość ok. 15 cm.  W doniczkach lub amplach jej pędy przewieszają się poza pojemnik. Oprócz popularnych odmian żółtych, jak ‘Aztekengold’, żółto-czarnych, jak ‘Golden Carpet’, dostępne są formy o kwiatach pomarańczowych, jak ‘Irish Eyes’ i ‘Mandarin’.

Słoneczne stanowisko dopinguje rośliny do bujniejszego kwitnienia trwającego od czerwca do października. Kwiatów są setki. Polegnatka doskonale czuje się na balkonach o południowej wystawie. Mimo iż jest mała, doskonale znosi sąsiedztwo większych roślin, jak petunia uczep.

Najważniejszy w nawadnianiu jest umiar. Podłoże nie powinno nigdy ani wysychać, ponieważ prowadzi to do zahamowania kwitnienia i utraty liści, ani też przemakać. Podłoże podlewamy, gdy zaczyna wysychać w wierzchniej warstwie.

Co 14 dni uprawę zasilamy szybko działającym pełnoskładnikowym nawozem dla roślin balkonowych.

Zwiędłe kwiaty nie opadają samoczynnie, dlatego należy je regularnie ścinać. Dzięki temu nie będą się zawiązywać nasiona.

Polegnatkę wysiewamy od marca do stanowisk bardzo jasnych, lecz nienasłonecznionych, gdzie utrzymuje się temperatura w granicach 20°C.  Młode rośliny przenosimy na wolne powietrze od połowy maja.

Pęd główny bezlistnych roślin można w lipcu silnie przyciąć. Dopuszczalne jest skrócenie pędu nawet 2/3 długości.