O regularnym podlewaniu roślin należy pamiętać zawsze - nie tylko w czasie upałów. Od tego zależy w końcu ich jakość w przyszłym sezonie.

W sierpniu krzewy i drzewa kończą już intensywny wzrost i zaczynają przygotowywać się do zimy, ale nie wolno zapominać, że w razie suszy powinny być podlewane. Szczególnie należy pamiętać o podlewaniu krzewów zawsze zielonych, ponieważ wyparowują one wodę przez cały rok, więc ich tkanki powinny być nawodnione, co warunkuje pomyślne przezimowanie.

Najwięcej wody potrzebują krzewy i drzewa w pierwszym roku po posadzeniu, ponieważ ich system korzeniowy jest słabo rozwinięty. Objawem niedoboru wody w glebie jest więdnięcie roślin w upalne dni; wówczas koniecznie przystępujemy do podlewania roślin.

Podlewamy w godzinach rannych i popołudniowych, używając wody o temp. 12-16ºC, najlepiej odstanej w zbiornikach lub pojemnikach. Rośliny powinny być nawadniane raz na kilka dni, ale w dużych ilościach, wówczas zwiększy się zapas wody w glebie. Częste podlewanie w małych ilościach zwiększa wilgotność powietrza, ponieważ woda szybciej paruje, ale nie dociera do korzeni. Nawadniając trawnik, pamiętajmy, że częste koszenie likwiduje powierzchnię transpiracyjną roślin i zmniejsza się zapotrzebowanie na wodę.