Walka z uporczywym chwastem

P: Na moim trawniku rozplenił się bluszczyk kurdybanek, którego nie mogę się pozbyć znanymi środkami chemicznymi. Co robić?

O: Bluszczyk kurdybanek Glechoma hederacea jest na trawniku dość uporczywym chwastem, ponieważ łatwo i szybko ukorzenia się oraz rozprzestrzenia dzięki rozłogom. Jego zwalczanie trwa dość długo. Do oprysku najlepiej przystąpić wiosną, gdy listki są już rozwinięte, ale jeszcze młode i wrażliwe.

Należy zastosować preparaty selektywne na chwasty dwuliścienne. Opryski trzeba powtarzać kilkakrotnie w około 10-dniowych odstępach.

 


Uwolnijmy rośliny pokojowe!

P: Kiedy można wynosić rośliny pokojowe na zewnątrz?

O: Wiele gatunków roślin pokojowych lubi werandowanie, reagując na dogodne warunki bujnym wzrostem i kwitnieniem. Należą do nich oleander, mandevilla, bugenwilla, draceny, fikusy i wiele innych. Mogą one stać na zewnątrz po ostatnich wiosennych przymrozkach, czyli po 15 maja.

Zanim na stałe staną na werandzie, muszą przejść przez hartowanie, polegające na codziennym wystawianiu ich na coraz dłuższy okres na zewnątrz i zabieraniu na noc do domu. Unikniemy w ten sposób strat spowodowanych szokiem termicznym. Jest to dość pracochłonne, szczególnie gdy roślin jest dużo lub są to duże okazy.