P: Chciałabym posadzić w ogródku acidanterę. Jak się ją uprawia?

O: Bulwy acidantery sadzi się w kwietniu - maju. Umieszcza się je na głębokości około 8-10 cm i w odległości od siebie mniej więcej 20 cm. Stanowisko powinno być słoneczne. Kwitnie w sierpniu, wrześniu. W tym czasie nie należy zapominać o podlewaniu i nawożeniu. W 2-3 tygodnie po kwitnieniu cebule wykopuje się z ziemi, usuwa zaschnięte pędy i oddziela cebule przybyszowe, które zakwitną w drugim roku. Chore należy usunąć.

Cebule trzeba przesuszyć i przechowywać przez zimę w przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze 10-20ºC. Acidantera świetnie nadaje się na kwiat cięty – rozwija się w wazonie do ostatniego pąka, lecz nie pachnie tak intensywnie, jak w ogrodzie.

 


P: Posadziłam żywopłot z bardzo ładnych żywotników. Jak o niego dbać, żeby nadal był tak ładny, jak teraz? 

O: Żywotniki są wrażliwe na brak wody w podłożu. Posadzone w żywopłocie wymagają systematycznego podlewania oraz zasilania, ponieważ rosnąc w dużym zagęszczeniu, konkurują ze sobą. W przypadku żywopłotów najlepiej sprawdzają się nawozy długo działające, które rozsypuje się na wiosnę. Nawozy te stopniowo, w miarę potrzeby, aż do jesieni uwalniają składniki pokarmowe. Są droższe od nawozów o tradycyjnym działaniu, ale skuteczniejsze, gdyż stosując je, unika się zarówno przenawożenia, jak i niedożywienia roślin. Poza tym jest to jednorazowy wydatek na cały sezon. 

 


 

Ziemię znajdującą się w obrębie żywopłotu należy dokładnie odchwaścić i wyściółkować korą, która ogranicza rozrastanie się chwastów, a także parowanie wody z powierzchni ziemi

 


 

P: W doniczkach roślin pokojowych pojawiły się małe czarne muszki. Myślę, że są to ziemiórki. Jak je zwalczać?

O: Dobrym sposobem na ziemiórki jest oprysk roślin preparatem zrobionym domowym sposobem z kwiatów i liści rumianku: 1-3 kg świeżych roślin należy zalać 10 litrami gorącej wody. Po 12 godzinach ciecz należy odcedzić, rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:5. Tak przygotowanym roztworem opryskać rośliny.

Oczywiście, można też zastosować oprysk chemicznym preparatem, których celem jest zwalczanie owadów.