P: Dostałam w prezencie roślinę o nazwie Cestrum Nocturnum. Nic o niej nie wiem. Proszę o jakieś informacje.

O: Cestrum nocturnum należy do rodziny psiankowatych. Jest to zimozielony krzew o dość luźnym pokroju, który w swojej ojczyźnie (Ameryka Środkowa i Południowa oraz Antyle) dorasta do 3,5 m wysokości i szerokości. W naszym klimacie, uprawiany w pojemniku, nie dorośnie do takich rozmiarów. Pokrój ma wysmukły o przewieszających się łukowato pędach, które wyrastają obficie u podstawy.

Późnym latem pojawiają się na krzewie zebrane w grona bladozielone kwiaty, które wieczorami i nocą słodko pachną. Po zapyleniu pojawiają się początkowo zielone owoce, które po dojrzeniu bieleją. Krzewy te stosunkowo dobrze znoszą przycinanie. Dla otrzymania zwartego pokroju trzeba je przycinać co roku po kwitnieniu. Roślina wymaga stanowiska słonecznego i przepuszczalnej, średnio żyznej gleby, latem wilgotnej i regularnie nawożonej. Rośliny o kwiatach czerwonych to odmiany lub inne gatunki tego rodzaju.

 

P: Prace w ogrodzie: kiedy można przycinać jaśminowca i kalinę?

O: Oba te krzewy można przycinać co 2 lata, przeprowadzając cięcie regulująceprześwietlające. Cięcie regulujące ma na celu niedopuszczenie do nadmiernego rozrastania się krzewów, nadanie im foremnego kształtu i pobudzenie do obfitego kwitnienia.

  

Odpowiednio przycinany jaśminowiec co sezon będzie cieszył bujną bryłą, pełną kwiatów(zdj.: Fotolia.com)

 

Przeprowadza się je po kwitnieniu. Wówczas pędy przycinamy o 1/3 ich długości, nad pączkiem skierowanym na zewnątrz korony, aby później wyrastające nowe pędy nie zagęszczały wnętrza krzewu. Cięcie prześwietlające polega na usunięciu pędów nadmiernie zagęszczających krzew. Po prześwietleniu roślina powinna mieć około połowy mniej gałęzi niż przed tym zabiegiem. To cięcie przeprowadza się wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji i całkowicie wycina się najstarsze pędy u ich nasady.