Znam rośliny, które utrzymują swoją zieleń przez cały rok. To bukszpany. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana. Dobrze znoszą ujemne temperatury
i nie mają szczególnych wymagań glebowych.

Podłoże i stanowisko dla buszpanów

Gdy je posadzimy, warto jednak wyłożyć podłoże agrowłókniną, która ograniczy rozrost chwastów i zaoszczędzi czas, który musielibyśmy poświęcić na częste pielenie. 

Przycinanie pielęgnacyjne

Bukszpany wymagają przycinania, wtedy będą się lepiej i gęściej rozrastać. Najlepiej robić to wiosną (marzec lub kwiecień) oraz w połowie lata (sierpień). A jeśli podczas cięcia puścimy wodze fantazji, z krzewów wyczarujemy przeróżne kształty. Na mojej działce zdecydowałem się na kształt kuli, bo uważam, że okrągły bukszpan wygląda najefektowniej. Tak przycięty świetnie prezentuje się wśród zielonych tui czy sosen lub bordowych berberysów. Ładnie wygląda pojedynczo, ale też w większych skupiskach.

Aranżacje z bukszpanów

W swoim ogródku stworzyłem „aleję bukszpanów”. Prowadzi ona najpierw do okazałego rombu (ograniczony kostką brukową obszar, wewnątrz którego znajdują się wierzby, jałowce płożące oraz kwiaty), a potem kieruje odwiedzających moją działkę do skalniaka. Uformowane nieduże kule ładnie wyglądają przy dróżce. Taki pomysł bardzo łatwo zrealizować na każdej posesji. Przed posadzeniem krzewów warto wyznaczyć punkt docelowy alejki, wtedy skieruje ona gości odwiedzających nasz ogród do centralnego miejsca. Może nim być, jak u mnie, skalniak, ale też oczko wodne czy kącik wypoczynkowy.
Bukszpany można również posadzić na obrzeżach kwiatowych rabat albo stworzyć z nich niski żywopłot.

Andrzej Suszalski