Pielęgnacja przenawożonych róż

P: Moje pnące róże zbuntowały się i w tym roku nie zakwitły. Wyrosły do wysokości 1,5-2,5 metra, ale, niestety, nie ma żadnej nadziei na kwiaty. Rosną na stanowisku słonecznym, są zasilane specjalnym nawozem do róż. Przypuszczam, że może dałam go za dużo. 

O: Przenawożenie roślin powoduje wybujanie części zielonych na niekorzyść kwitnienia. Nawozy należy stosować ściśle według wskazówek na opakowaniu. Jeżeli nawóz ma postać granulowaną, a nie jest zaopatrzony w specjalną miarkę, trzeba postarać się o wagę, która pomoże odmierzyć właściwą dawkę. W przyszłym roku lepiej będzie wstrzymać się z nawożeniem, w marcu wybujałe pędy trzeba będzie przyciąć o 1/3 długości.

 


 

Poprawne przycinanie tui

P: Mamy posadzony żywopłot z tui, wysokości ok. 1,30 m, który nie był jeszcze przycinany. Chciałabym się dowiedzieć, kiedy i na jaką wysokość najlepiej go przyciąć, aby był gęsty? Czy można wykorzystać obcięte czubki tui?

O: Żywopłoty z roślin szpilkowych tnie się w sierpniu lub przed rozpoczęciem wegetacji. Usuwa się około 1/3 długości ostatniego przyrostu. Przycina się czubki i boki krzewów w taki sposób, aby podstawa żywopłotu była nieco szersza. Wówczas światło będzie docierało do dolnych pędów, co pozwoli na równomierne zagęszczenie się krzewów.

 


 

Należy pamiętać o podlewaniu i nawożeniu formowanych żywopłotów, szczególnie tych z żywotników. Sadzonki z roślinszpilkowych pozyskujemy z całego tegorocznego przyrostu z małym kawałkiem starszego pędu u nasady, tzw. piętką.