Drzewka oliwne w polskich warunkach

P: Mam w letnim ogrodzie drzewko oliwne, które przywiozłam z Włoch zimą dwa lata temu. Drzewko owocowało, ale tylko na początku. Zaraz po kupieniu opadły mu owoce i już nigdy się nie pojawiły. Drzewko ma ok. 1,5 m wysokości, ale, niestety, ciągle opadają mu liście i do połowy usychają. Przesyłam listki z mojej oliwki – są młode, ale już do połowy uschnięte.

O: Prawdopodobnie przyczyną opisywanych przez Panią objawów są niesprzyjające warunki, w jakich roślina rośnie. Na nadesłanych listkach nie stwierdziłem obecności żadnych szkodników ani patogenów, a objawy mogą wskazywać na niedobory zaburzenia w transporcie wody. Być może jest jej nadmiar lub niedobór w podłożu. Może też być zbyt sucho w mieszkaniu. Nie wiem też, jak wygląda sprawa nawożenia, czy Pani stosuje nawożenie? Może roślina stoi w czasie zimy w nieodpowiednim miejscu? Może podłoże jest niewłaściwe?

W tym przypadku jest więcej pytań niż odpowiedzi. Proszę dokładnie poznać wymagania rośliny dotyczące odczynu podłoża, stanowiska, wymagań wilgotnościowych i nawożeniowych. Być może został popełniony błąd w pielęgnacji i roślinka choruje. Tym bardziej jest to istotne, gdyż drzewko oliwne nie pochodzi z naszego klimatu i jest bardzo podatne na niesprzyjające warunki.

 

 


 

Owoce granatu 

P: Wyhodowałem z nasion granaty i proszę o informacje, jak je pielęgnować i jakie mają wymagania.

O: Granatowiec Punica granatum jest bardzo starym drzewem owocowym, uważanym w wielu kulturach starożytnych za roślinę sakralną. Jego owoce były symbolem płodności. Nadaje się do uprawy w pojemnikach, a w sprzyjających warunkach może osiągnąć około 0,6 - 2 metry wysokości. Może nawet zaowocować. Drzewo pochodzi z Bliskiego Wschodu, należy do rodziny granatowcowatych. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Wymaga stanowiska bezpośrednio nasłonecznionego i dobrej kompostowej ziemi. Podlewa się je umiarkowanie i zasila nawozem wieloskładnikowym raz na miesiąc w okresie od marca do lipca. Później podlewanie należy ograniczyć.

Przed wprowadzeniem rośliny do zimowej kwatery powinno się usunąć słabe pędy, a inne przyciąć mniej więcej o 1/3 długości. Granat powinien zimować w jasnym i chłodnym pomieszczeniu o temperaturze od 2 do 6ºC. Miejsce może też być ciemne, ale wtedy rośliny prawie się nie podlewa. Opadłe w zimie liście należy usuwać. Młode egzemplarze przesadza się co 2-3 lata, starsze wtedy, gdy jest to konieczne.