Zwalczanie turkucia i wypędzanie kretów

P: Czym zwalczać turkucie i jak wypędzić krety? Czym zwalczać pająki. Gdy robi się ciepło, kwiaty i krzewy są oplecione pajęczyną. Czy jest na to rada? 

O: Turkucia podjadka można odławiać do pułapek chwytnych (mogą to być słoiki z piwem lub obornikiem wkopane wiosną do ziemi). Zwabione zapachem owady, natrafiając na przeszkodę, wędrują wzdłuż niej i wpadają do przygotowanego słoika. Jest to jednak metoda dość pracochłonna, a znacznie skuteczniejsze jest chemiczne zwalczanie. Trzeba przy tym pamiętać, że szkodnika tego należałoby zwalczać wspólnie z sąsiadami.

Podobnie jest z kretami. Schwytanie ich na terenie ogródka nie gwarantuje, że nie pojawią się inne osobniki. Do łapania kretów stosuje się różnego rodzaju pułapki, odstraszacze elektroniczne lub po prostu zakłada się butelki plastikowe na pręty, które następnie wbija się do ziemi. Niektóre rośliny odstraszają krety swoim zapachem (np. korona cesarska). Najlepiej jest stosować wszystkie możliwe sposoby, gdyż jeden nie skutkuje. Podczas walki z kretem nie należy zapominać, że jest on pod ochroną!

Pająki, które przędą pajęczynę na roślinach, nie są szkodnikami tych roślin i nie trzeba ich zwalczać.

 


  

Groźne gniazda szerszeni 

P: Od kilku lat obserwuję, że na przełomie lipca i sierpnia do bzów rosnących w moim ogrodzie przylatują szerszenie i objadają korę. Trwa to kilka tygodni. W następnym roku rozkorowane pędy usychają. Nie udało się zlokalizować gniazda szerszeni i go usunąć. Jestem uczulona na jad os, a na działce przebywają dzieci. Nie wiem, co robić i czy jedynym ratunkiem jest wycięcie bzów? 

O: W sprawie usuwania gniazd os i szerszeni należy zwrócić się do straży pożarnej. Szerszenie zeskrobują korę z drzew (nie tylko z bzów) i robią z niej papkę drzewną, którą wykorzystują do budowy gniazd. Wycięcie bzów może nie spowodować zniknięcie tych owadów z ogrodu.

Na pewno gdzieś w pobliżu mają gniazdo, przy którym zawsze latają strażnicy. Lokalizację tego gniazda lepiej pozostawić strażakom, którzy są do tego merytorycznie i sprzętowo przygotowani. Rany powstałe po obgryzaniu kory trzeba posmarować maścią ogrodniczą.

 


Pędraki siejące spustoszenie 

P: Czy istnieje skuteczny sposób walki z pędrakami, które zaatakowały moją działkę, niszcząc zarówno trawnik, jak i kwiaty jednoroczne?

O:  Szkodniki glebowe są trudne do zwalczania, szczególnie wtedy, gdy w ogrodzie rosną już rośliny. Pędraki giną, gdy w trakcie przekopania ziemi wydostaną się na powierzchnię. Wówczas wyjadają je również ptaki. Możemy je też częściowo wyzbierać. Ze środków biologicznych przeznaczonych do zwalczania larw przebywających w glebie stosuje się odpowiednimi środkami dostępnymi w sprzedaży.