Aby rośliny pokojowe przetrwały zimę bez przeszkód, należy pamiętać o podstawowych zasadach ich pielęgnacji.

Podlewanie roślin doniczkowych

Roślinie dostarczamy wodę dopiero wtedy, gdy ziemia jest rzeczywiście sucha. W doniczce z kwiatami szczególnie wrażliwymi na zmiany wilgotności warto zainstalować miernik wilgotności. To niewielkie urządzenie można włożyć do ziemi na głębokość do 20 cm. Ponadto należy regularnie sprawdzać, czy w osłonkach nie stoi woda. Jeśli tak, wylewamy ją, aby zapobiec gniciu korzeni.

Do podlewania najlepsza jest deszczówka, ponieważ zawiera śladowe ilości wapnia. Woda musi mieć temperaturę pokojową, dlatego przez pewien czas powinna stać w mieszkaniu. Kranówkę powinno się wcześniej odwapnić, np. przez zanurzenie w niej woreczka z torfem.

Ciepło z grzejników i kaloryferów szkodzi roślinom, dlatego liście powinno się regularnie spryskiwać również odwapnioną wodą.

Zasilanie 

Większość roślin przechodzi w zimie okres spoczynku, są jednak i takie, które dalej rosną i kwitną. Właśnie te gatunki należy co 2 tygodnie nawozić. Pozostałe rośliny zasilamy dopiero na wiosnę.

Prześwietlanie

Zwiędłe liście i pędy trzeba na bieżąco wycinać, aby nie zaczęły gnić lub pleśnieć. Czasami konieczne jest również nieznaczne cięcie korygujące. Z poważniejszym przycinaniem należy poczekać do marca lub kwietnia, wówczas rany po cięciu szybciej się goją.