P: Otrzymałam w prezencie piękną roślinę o nazwie aukuba japońskaAucuba  japonica. Chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej o tej roślinie i jej wymaganiach pielęgnacyjnych.

O: Aukuba jest krzewem zimozielonym, przeznaczonym do uprawy na tarasie lub w ogrodzie. Osiąga do 2 m wysokości, ale są już odmiany niskie i karłowe, które można uprawiać w mieszkaniach. Jest bardzo wytrzymała na niską temparaturę. W południowo-zachodniej Polsce może być uprawiana w gruncie, ale trzeba ją okrywać na zimę.

Wymaga stanowiska jasnego, ale nie lubi pełnego słońca. Do ogrodu można ją wystawić na początku kwietnia, pod warunkiem, że zimą była przechowywana w chłodzie – około 10°C. Do domu zabieramy aukubę w końcu października.

 

 

Latem wymaga stałej wilgotności. Od maja do sierpnia powinna być nawożona raz w tygodniu, jako podłoże lubi ziemię gliniastą i dobrze przepuszczającą wodę. Stosując odpowiednią warstwę drenażu, można sprostać tym wymaganiom.

Należy przesadzać ją każdego roku wiosną, można ją także ogławiać dla pobudzenia krzewienia się. Aukuba rozmnaża się z sadzonek wierzchołkowych, które w temp. 20°C łatwo się ukorzeniają. W tym celu należy używać ziemi lekkiej, a gliniastej dopiero po pierwszym przesadzeniu.